Nastroje dyktuje dolar. Komentarz walutowy 03.10.2017

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny nie sprzyja gwałtownym wahaniom na rynku walutowym. Dolar pozostaje silny w związku z oczekiwaniami wobec działań Fed, natomiast na euro coraz mocniej może zacząć ciążyć sytuacja w Katalonii.

 

Brak apetytu na euro

Choć kurs EUR/USD dziś wędruje w kierunku północy, to nie można powiedzieć by atmosfera na rynku sprzyjała euro. Wręcz przeciwnie. Na wycenę wspólnej waluty w nadchodzących godzinach cień rzucać mogą wydarzenia mające miejsce w Katalonii. Z kolei po amerykańskiej stronie udało się podtrzymać oczekiwania, co do planów Fed. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

ECB nie dostarcza impulsu

Relatywny spokój panuje na wykresie EUR/PLN. Aktywność rynku w Europie jest dziś ograniczona obchodzonym w Niemczech świętem. Z danych dla Eurolandu pojawiła się jedynie inflacja producencka, która przewyższyła prognozy. Z braku dodatkowych impulsów w postaci “jastrzębich” sygnałów z ECB, inwestorzy skupiają swą uwagę przede wszystkim na USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Będzie trzecia podwyżka?

Wczoraj w godzinach popołudniowych z USA napłynęły informacje na temat sektora przemysłu. Indeks ISM znacznie przewyższył prognozy. Oczekiwania, co do trzeciej podwyżki stóp procentowych w tym roku zostały więc podtrzymane. Dziś inwestorzy zapoznają się jeszcze ze stanowiskiem Jarome Powella z zarządu Fed. Średni kurs USD/PLN wyniósł dziś 3,66.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Polska krajem rozwiniętym

Agencja indeksowa FTSE Russell zaklasyfikowała Polskę do grona państw rozwiniętych. Jest to pierwszy tego ruch w historii naszego kraju. Jest to bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, jednak dla złotego kluczowa pozostaje atmosfera panująca obecnie na szerokim rynku. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,76 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt traci

Spadek odnotowuje dziś funt. Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać we wczorajszej publikacji indeksu PMI dla przemysłu, który przy prognozie 56,4 pokazał wartość 55,9. Mogło to zmienić nastawienie rynku, co do najbliższych decyzji BoE. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,85.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
03.10.2017
Katarzyna Orawczak