Nastroje po ECB. Komentarz walutowy 26.01.2018

Po wczorajszych emocjach związanych z konferencją Mario Draghiego i słowami D.Trumpa piątkowa sesja może okazać się spokojniejsza. Dziś zaprezentowane zostaną przede wszystkim dane z USA i Wielkiej Brytanii. Uwagę przykuwa również wystąpienie prezydenta USA w Davos.

 

Nastroje po konferencji M.Draghiego

W trakcie wczorajszego posiedzenia ECB zdecydowało o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co oczywiście nie było niespodzianką. Uwagę przykuwała natomiast konferencja M.Draghiego. Prezes banku skutecznie unikał rozmowy o sytucji na rynku walutowym, zaznaczył że szanse na podwyżkę stóp w tym roku są niezwykle małe, w dodatku zdradził, że bank nie rozmawiał o ograniczeniu skupu aktywów. Mimo to euro po konferencji zyskało.

 

Dziś wstępne PKB Wielkiej Brytanii i USA

W piątkowym kalendarzu makroekonomicznym pojawiło się kilka interesujących danych, jednak ich wpływ na nastroje rynkowe może być dość ograniczony. Przede wszystkim uwagę przykuwają dane o wstępnym PKB. O 10:30 poznaliśmy dynamikę z Wielkiej Brytanii, która okazała się delikatnie powyżej prognoz. Następnie odczyt zostanie zaprezentowany w USA, gdzie poznamy również informacje o zamówieniach w przemyśle.

 

Słowa Donalda Trumpa wsparły dolara

Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych opowiedział się po stronie silniejszej pozycji dolara, co stało w sprzeczności z tym, co wcześniej mówił sekretarz stanu USA. W efekcie dolar zdołał odrobić część strat, a kurs EUR/USD cofnął się do 1,24. Dziś natomiast Donald Trump przemówić ma na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

 

Wydarzenia gospodarcze:

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
10:30 Produkt Krajowy Brutto, wst. – Wielka Brytania
14:30 Produkt Krajowy Brutto, wst. – USA
14:30 Zamówienia na dobra bez środków trans., wst. (m/m) – USA
14:30 Zamówienia na dobra trwałego użytku, wst. (m/m) – USA
15:00 Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – USA

26.01.2018
Katarzyna Orawczak