Nastroje po weekendzie. Komentarz walutowy 11.09.2017

To nie był spokojny weekend. W USA huragan Irma wtargnął na Florydę, a świat z niepokojem patrzył w stronę Korei Północnej. Dziś rynek nieco odetchnął. Poniedziałkowy, skromny kalendarz danych sprawia, że euro pozostaje pod wpływem ostatnich słów M.Draghiego. Ważne odczyty pojawiły się natomiast w Polsce.

 

Euro pozostaje silne

W ubiegłym tygodniu słowa prezesa ECB Mario Draghiego umocniły pozycję wspólnej waluty w głównej parze. Nastroje te zostały również podtrzymane po weekendzie. Po drugiej stronie rynek zastanawia się jak duże konsekwencje dla amerykańskiej gospodarki będzie miał huragan Irma. W tle wciąż utrzymuje się niepewność związana z działaniami Korei Północnej. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,19.

EUR/USD

źródło: bankier.pl

 

Nastroje wokół ECB

Dobre nastroje wokół wspólnej waluty widać dziś na wykresie EUR/PLN, choć w kalendarzu makro zabrakło dziś ważnych dla strefy informacji, a atmosfera związana z oczekiwaniami na październikowy komunikat ze strony ECB może się niebawem zacząć wygaszać. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24.

EUR/PLN

źródło: bankier.pl

 

Dolar bierze oddech

Poniedziałkowa sesja przynosi odreagowanie amerykańskiej walucie. Jest to związane m.in. z faktem, że świat w sobotę spodziewał się kolejnej próby bombowej ze strony Korei Północnej. Tak się jednak nie stało. Teraz uwaga skierowana będzie na skutki huraganu Irma. W kolejnych dniach pojawią się ważne odczyty z USA. Natomiast w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie FOMC. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,53.

USD/PLN

źródło: bankier.pl

 

 

Inflacja CPI

Podczas dzisiejszej sesji zaprezentowano ważne dane z Polski. Mowa o finalnej inflacji CPI za sierpień. W ujęciu rok do roku dynamika okazała się zgodna z prognozami rynku i wyniosła 1,8%. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,72.  

CHF/PLN

źródło: bankier.pl

 

Funt silniejszy przed BoE

To będzie interesujący tydzień dla brytyjskiej waluty, mimo że z pierwszymi publikacjami z tego kraju inwestorzy zapoznają się jutro. Natomiast w czwartek odbędzie się posiedzenie BoE. Funt od piątku umacnia się i dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 4,67.

GBP/PLN

źródło: bankier.pl
11.09.2017
Katarzyna Orawczak