Chat with us, powered by LiveChat

Nie zabrakło emocji. Komentarz walutowy 17.10.2017

Wtorek na rynku walutowym okazał się dniem interesującym. Obok licznych danych makroekonomicznych, uwagę inwestorów przykuwały banki centralne, a także wydarzenia o charakterze politycznym.

 

Typowanie szefa Fed

Euro kontynuuje dziś spadek w parze z dolarem. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być oczekiwania, co do faktu, kto zastąpi Janet Yellen na obecnym stanowisku szefa Rezerwy Federalnej. Spotkanie Trump-Yellen zaplanowane jest na czwartek. Inwestorzy biorą pod uwagę zwycięstwo “jastrzębiego” Johna Taylora. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro , dolar
Źródło: bankier.pl

Inflacja konsumencka w strefie euro

Z osłabionym euro mamy również do czynienia w relacji ze złotym. W trakcie dzisiejszej sesji nie zabrakło informacji ważnych dla europejskiej waluty. Kluczowym punktem w kalendarzu była inflacja konsumencka w Eurolandzie – ta wkomponowała się w rynkowe prognozy. Rozczarowanie natomiast przyniósł niemiecki indeks instytutu ZEW, prezentujący nastroje wśród inwestorów i analityków. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Nie można oderwać wzroku od Fed

Nieśmiało w górę wykresu powędrował dziś również dolar w parze ze złotym. W drugiej części dnia rynek zapozna się jeszcze z kilkoma ważnymi danymi z USA. Głównie uwaga skierowana wciąż jednak będzie na Fed. I to zarówno w związku z najbliższymi decyzjami w sprawie polityki pieniężnej, jak i tego, kto obejmie stanowisko przewodniczącego banku. Dziś średnia wartość dolara osiągnęła 3,59 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z rynku pracy

Szwajcarska waluta pozostaje słaba. Ma to związek z atmosferą panującą na szerokim rynku, choć danych z Polski dziś również nie zabrakło. Opublikowane informacje na temat rynku pracy nie przyniosły większego zaskoczenia. Dynamika wynagrodzeń nieco wyhamowała. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,67 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane z Wielkiej Brytanii

Wiele dzieje się ostatnio wokół funta. A konkretniej wokół brexitu. Więcej informacji może przynieść zaplanowany na końcówkę tygodnia szczyt UE. Dziś inwestorzy mogli się jednak skupić na danych oraz na słowach szefa BoE. Inflacja konsumencka okazała się być zgodna z prognozami. Niespodzianki zabrakło również w wystąpieniu Marka Carneya, a rynek najwidoczniej spodziewał się bardziej „jastrzębich” tonów. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,74 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

17.10.2017
Katarzyna Orawczak