Niemcy dostarczają emocji. Komentarz walutowy 21.11.2017

W dzisiejszym kalendarzu danych wiele się nie dzieje. Pojedyncze dane zaprezentowane zostaną w Wielkiej Brytanii oraz USA. Uwaga rynku skupiona zostaje na wydarzeniach w Niemczech.

 

Będą przyspieszone wybory w Niemczech?

Zerwanie rozmów koalicyjnych przez liberalną FDP spowodowały, że pojawiły się pytania o to, czy w Niemczech odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Jak zapewnia Angela Merkel, jeżeli do nich dojdzie – będzie ona kandydować na stanowisko premier, ponieważ jak zauważa Niemcy potrzebują stabilności. Tej stabilności na chwilę obecną brakuje w strefie euro. Niepewność za zachodnią granicą powoduje osłabienie wspólnej waluty. Na chwilę obecną kurs EUR/USD pokazuje wartość 1,17.

 

Dane z Polski, a polityka pieniężna

Dzisiejszy kalendarz krajowych danych pozostaje pusty, jednak w poniedziałek nie zabrakło interesujących informacji z kraju. Na szczególną uwagę zasłużyły informacje na temat produkcji przemysłowej. W ujęciu rocznym dynamika pokazała wartość 12,3%. Nieco słabiej od oczekiwań zaprezentowały się natomiast dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Przy prognozowanych 8,1% wynik był 8%. Fundamenty złotego są zatem silne, jednak reakcja na dane – nieznaczna. Wiara w zmianę postawy RPP jest bowiem niewielka. Poza tym polska waluta wciąż silnie związana jest z emocjami na szerokim rynku.

 

Odczyty w Wielkiej Brytanii i USA

Wtorkowe kalendarium prezentuje się nad wyraz skromnie. W południe poznamy wskaźnik zamówień wg CBI w Wielkiej Brytanii, natomiast o 16:00 mamy raport o liczbie sprzedanych domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. W między czasie poznamy stanowisko Benoita Coeuré z ECB.

 

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:

12:00 Wskaźnik zamówień wg CBI – Wielka Brytania
16:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré) – Strefa Euro
16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA

21.11.2017
Katarzyna Orawczak