Niepewność, która sprzyja euro (komentarz walutowy 17.05.2017)

Sytuacja dolara nie prezentuje się optymistycznie. W połowie tygodnia kurs EUR/USD sięga wartości 1,11. Powód? Doniesienia dotyczące prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

Skandale szkodzą dolarowi

Atmosfera wokół prezydenta USA nie sprzyja dolarowi, który od początku tygodnia wyraźnie traci względem euro. Sytuację tę zapoczątkowały rozczarowujące dane opublikowane w piątek. Dziś jednak nastroje rynku skupiają się na skandalu z udziałem Donalda Trumpa. Wprowadza on wśród inwestorów sporo niepewności. Równocześnie ostatnie wiadomości ze starego kontynentu sprzyjają euro, co sprawia, że dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Odbicie euro

Polska waluta w parze z euro wyraźnie dziś wyhamowuje, jednak jej pozycja pozostaje relatywnie silna. Obok nastrojów kumulujących się wokół głównej pary walutowej, inwestorzy zwrócili dziś uwagę na dane ze Strefy Euro. Opublikowany wskaźnik inflacji konsumenckiej okazał się zgodny zgodny z prognozami. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Mimo obaw

W kierunku północy powędrował dziś dolar w parze z polską walutą. Emocje związane z Donaldem Trumpem wywołują niepokój na rynku walutowym, co może mieć wpływ na ryzykowne aktywa, jednak nie należy zapominać, że złoty w ostatnich dniach znacznie się umocnił. W kulminacyjnym momencie kurs USD/PLN sięgał 3,74. Dziś natomiast jego średnia wartość wyniosła 3,77.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja w sprawie stóp

Mocniejszy w parze ze złotym jest dziś również frank szwajcarski. W środę Rada Polityki Pieniężnej opublikowała decyzję w sprawie stóp procentowych. Pozostały one na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z prognozami. Ostatnie dane z Polski okazały się optymistyczne, jednak nie oznacza to, że polityka monetarna w kraju szybko się odmieni. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,83 PLN.
CHF/PLN

Funt również w górę

Danych nie zabrakło dziś po stronie funta. W Wielkiej Brytanii zostały bowiem przedstawione odczyty na temat bezrobocia. Stopa bezrobocia zaprezentowała się poniżej spodziewanej. Wzrosła natomiast ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Funt wyczekuje kolejnych informacji, które pojawią się jeszcze przed końcem tygodnia Średni kurs GBP osiągnął dziś wartość 4,89 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
17.05.2017
Katarzyna Orawczak