Otwarcie roku z konfliktem na Bliskim Wschodzie w tle. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 30.12.2019-3.01.2020

Pozytywne rozpoczęcie roku na rynku szybko odeszło na drugi plan po ataku USA przeprowadzonym na ternie Iraku. Nie ma wątpliwości, że poza szybkim wzrostem cen ropy, atak będzie miał także szerokie konsekwencje międzynarodowe.

W Polsce pierwsze odczyty PMI krajowego przemysłu w 2020 roku są nieco lepsze niż prognozy i plasują się na poziomie 48 pkt. Tymczasem GUS informuje o słabej wartości produkcji budowlano-montażowej, uspokajają za to nieco wyniki sprzedaży detalicznej. W efekcie złotówka kończy rok osłabiona zarówno wobec dolara, franka i funta. Osłabienie wobec euro, dzięki udanemu grudniowi, udało się nieco zredukować.

W noworocznym przemówieniu premier Johnson mówił do swoich rodaków na temat uwolnienia potencjału Brytyjczyków i o nadchodzących latach dobrobytu, jakie wiążą się z decyzją o opuszczeniu Unii Europejskiej. Jak pokazują niektóre dane makro na ruch w kierunku autentycznego dobrobytu trzeba jeszcze poczekać. Indeks PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu 2020 roku spada z 48,9 do zaledwie 47,5 pkt. To jeden z najgorszych wyników ostatnich lat.

Mniej bezpieczny dolar

Stabilne PMI dla przemysłu, zmniejszenie ilości nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych mogło wpłynąć pozytywnie na sytuację dolara. Jednak w obliczu „odważnego” zaangażowania w konflikt na Bliskim Wschodzie, dolar traci miano „bezpiecznej przystani”. Na jego umocnienie mogą mieć wpływ, publikowane dziś dane ISM dla przemysłu. Dziś średni kurs wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR USD - kurs walut_komentarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor_ ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Małe straty względem euro

W porównaniu do kursów innych walut w parze z euro złotówka pod koniec roku wypadła całkiem nieźle, a wszystko to dzięki niezłej końcówce roku. Dziś średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,25.

EUR/PLN

EUR PLN - kurs walut_komentarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor_ ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Czeka nas słabszy dolar i słabsza złotówka?

W sytuacji stabilnego wzrostu polskiej gospodarki (na tle innych krajów) złotówka pod koniec 2019 roku osłabiła się o 1,5% względem waluty amerykańskiej. W ostatnich dniach 2019 roku co prawda kurs drgnął na korzyść złotego, jednak nowy rok kazał powrócić mu do poziomu z połowy grudnia. Dziś w kurs w parze USD/PLN wyniósł 3,82.Słabe dane z brytyjskiego przemysłu nie mogą nie wpływać na kondycję funta. Koniec roku był dla niego mało sprzyjający, także w odniesieniu do złotówki. Kurs brytyjskiej waluty od połowy grudnia spadł aż o 20 groszy, dopiero w pierwszych dniach nowego roku funt kosztuje znów 5 zł, a dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 3,82.

USD/PLN

USD PLN - kurs walut_komentarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor_ ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nieco gorsze otwarcie roku dla złotówki

PMI na poziomie ponad 50 pkt w Szwajcarii w połączeniu z destabilizacją sytuacji na Bliskim Wschodzie pomaga helweckiej walucie w utrzymaniu stabilnego kursu. W parze z frankiem złoty skończył rok 2019 osłabiony o 2,9%. Dziś kurs CHF/PLN wyniósł 3,92.

CHF/PLN

CHF PLN - kurs walut_komentarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor_ ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt a mizerna kondycja przemysłu

Słabe dane z brytyjskiego przemysłu nie mogą nie wpływać na kondycję funta. Koniec roku był dla niego mało sprzyjający, także w odniesieniu do złotówki. Kurs brytyjskiej waluty od połowy grudnia spadł aż o 20 groszy, dopiero w pierwszych dniach nowego roku funt kosztuje znów 5 zł. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 4,99.

GBP/PLN

GBP PLN - kurs walut_komentarz walutowy_wymiana walut online_internetowy kantor_ ekantor pl
źródło: Bankier.pl
03.01.2020
Ekantor.pl