Ożywienie na rynku po Wielkanocnym przestoju. Komentarz walutowy 22-26.04.2019

Bieżący tydzień nie był zbyt udany dla polskiej waluty. Złoty osłabił się między innymi względem dolara. Umocnienie amerykańskiej waluty można tłumaczyć ogólną zmianą nastrojów na rynku na bardziej negatywne, co powoduje, że inwestorzy wracają do bezpieczniejszego dolara. W bieżącym tygodniu istotnie na rynek walutowy wpływały dane o PKB w Korei Południowej a także obawy o wzrost cen ropy naftowej.

W oczekiwaniu na dane o PKB w USA

W bieżącym tygodniu euro osłabiło się w stosunku do dolara. Wydaje się, że wynika to z negatywnych sygnałów rynkowych, które sprawiają, że inwestorzy wracają do bezpieczniejszego USD. W piątek zapoznamy się jeszcze z danymi o amerykańskim PKB, które mogą spowodować, że trend wzrostowy na dolarze odwróci się. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,11.

EUR/USD

EUR USD kantor internetowy komentarz walutowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Odczyty o produkcji przemysłowej

Choć najbardziej istotne w tym tygodniu dane o produkcji przemysłowej były dość pozytywne dla złotówki, ogólne pogorszenie na rynku spowodowało, że złotówka delikatnie osłabiła się względem Euro. Choć odczyt indeksu Ifo pokazał pogorszenie nastrojów w niemieckiej gospodarce, równocześnie dane o polskiej produkcji budowlano-montażowej pokazały, że polska gospodarka jest póki co odporna na potencjalne spowolnienie w Niemczech. Dziś średnia wartość EUR/PLN wyniosła 4,28.

EUR/PLN

EUR PLN kantor internetowy komentarz walutowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Deficyt w Polsce wzrasta, nastroje się pogarszają

Dolar w ciągu tygodnia umocnił się do poziomu powyżej 3,85 – czyli do swoich 2 – letnich maximów. Trudno wiązać to bezpośrednio z zachowaniem złotówki – dolar umocnił się względem większości europejskich walut. Nie pomogły natomiast z pewnością dane o deficycie, który po marcu był wyższy od oczekiwań. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,84.

USD/PLN

USD PLN kantor internetowy komentarz walutowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Wzrost kursu franka po pogorszeniu nastrojów

Ogólne pogorszenie nastrojów spowodowało również ruch na parze walutowej CHF/PLN. W ciągu tygodnia frank umocnił się do poziomu 3,78 czyli o około 0,75% względem początku tygodnia. Średnia wartość CHF/PLN dzisiaj to 3,77.

CHF/PLN

CHF PLN kantor internetowy komentarz walutowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl

Zapomniany Brexit

Większy niepokój na rynkach przyczynił się również do osłabienia złotówki względem funta. Jednocześnie funt jest również najsłabszy względem dolara od 2 miesięcy. Ruchy na funcie były jednak znacznie spokojnie jako, że widmo Brexitu zostało chwilo zapomniane. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,96.

GBP/PLN

GBP PLN kantor internetowy komentarz walutowy ekantor.pl
źródło: Bankier.pl
26.04.2019
Ekantor.pl