Piątek spokojniejszy. Komentarz walutowy 15.12.2017

Po wczorajszych emocjach związanych z posiedzeniami banków centralnych piątkowy kalendarz prezentuje się spokojniej. Uwagę zwracać będzie przede wszystkim pakiet danych z USA. Trwa również szczyt UE.

 

Pakiet danych z USA

Na koniec tygodnia czeka nas publikacja paczki danych ze Stanów Zjednoczonych, z których najwięcej uwagi przykuwa produkcja przemysłowa za listopada. Dolar zdołał odrobić część strat związanych z brakiem niespodzianek po stronie Fed i dziś średnia wartość EUR/USD pokazuje 1,17.

 

Nastroje po ECB

Wczoraj odbyły się posiedzenia banków centralnych w Europie, w tym również ECB. Sama decyzja nie była rzecz jasna tak wyczekiwana jak późniejsza konferencja z udziałem prezesa banku. Mario Draghi po raz kolejny ostudził zapał, co do bardziej “jastrzębich” działań, co z kolei może utrudnić euro kolejne wzrosty.

 

Szczyt UE i handel zagraniczny w strefie euro

W kalendarzu strefy euro jedyną publikacją zaplanowaną na dziś jest handel zagraniczny. Poza tym trwa szczyt Unii Europejskiej. Tematami rozmów jest m.in.polityka migracyjna, ale również ocena dotychczasowych negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu.

 

Wydarzenia gospodarcze:

Szczyt Unii Europejskiej
11:00 Handel zagraniczny – Strefa Euro
13:00 Biuletyn kwartalny BoE – Wielka Brytania
14:30 Indeks NY Empire State – USA
15:15 Produkcja przemysłowa (m/m) – USA
15:15 Wykorzystanie mocy produkcyjnych – USA
22:00 Napływ kapitałów do USA – USA

15.12.2017
Katarzyna Orawczak