Chat with us, powered by LiveChat

Pierwsze dane w nowym półroczu (komentarz walutowy 03.07.2017)

Początek lipca zapowiada się emocjonująco, choć dziś tego jeszcze nie widać. Poniedziałkowa sesja skupia bowiem uwagę wyłącznie na odczytach indeksów PMI dla przemysłu, a aktywność na rynku ogranicza długi weekend w USA. W kolejnych dniach można się jednak spodziewać wielu wrażeń.

 

Fed nie ma już mocy

Główna para walutowa schodzi dziś poniżej 1,14, jednak nie można powiedzieć by wynikało to z atrakcyjności dolara. Pozycja USD została w ostatnim czasie narażona na słabsze odczyty z gospodarki, a “jastrzębie” komunikaty Fed nie robią na inwestorach już takiego wrażenia, jak doniesienia o możliwym zacieśnianiu polityki przez inne banki centralne. Dziś średnia wartość EUR/USD osiągnęła 1,13.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dane z Eurolandu

Mimo, że w parze EUR/PLN doszło w ostatnim czasie do kilku wahań, to atmosfera panująca na szerokim rynku nie sprzyja złotemu. Podczas dzisiejszej sesji napływały dane odnośnie indeksów PMI dla przemysłu w państwach Europy. Zarówno w Niemczech, jak i strefie euro wskaźnik ten zaprezentował się powyżej rynkowych prognoz. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Niebawem dane z USA

Dolar dziś nieznacznie zyskuje w parze ze złotym oddalając się od bariery 3,70, która w piątek została pokonana. Jego sytuacja pozostaje relatywnie słaba. Dane z amerykańskiego rynku wciąż jednak przed nami. W okolicach 16:00 zaprezentowany zostanie indeks PMI oraz raport ISM dla przemysłu. Kluczowe znaczenie będą mieć piątkowe dane o sytuacji na rynku pracy. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,72 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Lepiej, ale poniżej prognoz

W górę powędrował dziś również frank. Polska waluta wciąż narażona jest na wahania związane z nastrojami globalnymi, a w dodatku dzisiejsze dane nie zaprezentowały się aż tak optymistycznie jak zakładano. Odczyt 53,1 choć lepszy od czerwcowego był niższy od prognoz. Ten tydzień przyniesie wiele lokalnych emocji. W środę RPP podejmie decyzję ws stóp procentowych, dwudniową wizytę rozpocznie D. Trump, a w piątek agencja Fitch poda ocenę ratingu. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,87.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt czeka na informacje

Sygnały o możliwym zacieśnianiu polityki przez BoE podbiły wycenę funta. Dzisiejsze dane makro okazały się jednak rozczarowaniem. Indeks PMI dla przemysłu przy spodziewanym 56,5 wyniósł 54,3. Więcej informacji z tego kraju pojawi się w piątek. W międzyczasie poznamy indeks PMI dla usług. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,83 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

03.07.2017
Katarzyna Orawczak