PKB umacnia złotego (komentarz walutowy 16.08.2017)

Wczoraj w Polsce, z powodu obchodzonego Dnia Wojska Polskiego, na rynku zabrakło krajowych inwestorów. Na szerokim rynku uwaga skupiona była w tym czasie na danych z USA i Wielkiej Brytanii. Dzisiejszy kalendarz prezentował się bogato. Uwagę skupiały odczyty PKB. Wieczorem natomiast zaprezentowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.

 

Ważniejsze dane makroekonomiczne:

Polska

PKB n.s.a., wst. (r/r) Aktualne Prognozy Poprzednio
3,9% 3,8% 4,0%

Strefa Euro

Produkt Krajowy Brutto, rew. Aktualne Prognozy Poprzednio
2,2% 2,1% 1,9%

Wielka Brytania

Stopa bezrobocia         Aktualne Prognozy Poprzednio
4,4% 4,5% 4,5%
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Aktualne Prognozy Poprzednio
-4,2 tys. 3,7 tys. 3,5 tys.

USA

Pozwolenia na budowę domów Aktualne Prognozy Poprzednio
1223 tys 1250 tys. 1275 tys.
Rozpoczęte budowy domów Aktualne Prognozy Poprzednio
1155 tys. 1220 tys. 1213 tys.

W dalszej części dnia:

16:30 – Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA
20:00 – Protokół z posiedzenia FOMC -USA

Inne czynniki mające wpływ na kurs walut:

Główna para walutowa:
PKB strefy euro wyższe o 0,1 punktu procentowego od oczekiwań. Zgodnie z nim pozytywne odczyty wstępnego PKB odnotowały też pozostałe kraje UE – Rumunia (pod tym względem europejski lider), Słowacja, Węgry, Czechy oraz Włochy.
Dolar umocnił się delikatnie względem euro. Z pewnością pomogły wczorajsze odczyty dot. sprzedaży detalicznej czy indeks NY Empire State, który wielu pozytywnie zaskoczył (wzrost z 9,8 pkt do 25,2 pkt).

Pary powiązane ze złotym:
Wtorkowe święto w Polsce sprawiło, że złotówka pozostawała pod wpływem sytuacji na szerokim rynku, jednak dziś złoty zyskiwał od wczesnych godzin już z własnej przyczyny. Momentem kulminacyjnym dnia okazała się godzina 10:00. Dane z polskiej gospodarki wpłynęły na kurs PLN, co nie zdarza się często. Po publikacji statystyk dot. wzrostu krajowego PKB widzimy wyraźny spadek notowań euro.

Zachowanie walut w trakcie dzisiejszej sesji:

EUR/USD średnia wartość 1,17
Dziś na chwilę kurs eurodolara spadł w okolice 1,16, jednak w mocny sposób „siedemnastka” nie została przekroczona. Notowania wciąż można określać jako stabilne.

EUR USD kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


EUR/PLN średnia wartość 4,26

Wzrost polskiego PKB umocnił krajową walutę. W najlepszym momencie kurs spadł do 4,2666 choć dzień zaczął się od 4,2913.

EUR PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


USD/PLN średnia wartość 3,64

Na notowaniach z dolarem pozytywne informacje o krajowym PKB nie były aż tak widoczne, a sam kurs okazał się bardziej stabilny (choć w najlepszym momencie dnia spadł na chwilę do 3,63). Przed nami jeszcze efekty posiedzenia FOMC.

USD PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


CHF/PLN średnia wartość 3,73

W perspektywie ostatniego tygodnia złoty zyskuje też z frankiem. Po reakcji technicznej kurs oscyluje dziś w obrębie 3,73-3,76.

CHF PLN kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl


GBP/PLN średnia wartość 4,69

Tak słabego funta szterlinga nie mieliśmy już od niemal roku. Nie pomogły ani wczorajsza inflacja producencka czy dzisiejsze odczyty dot. stopy bezrobocia i wynagrodzeń. Dziś kurs spadł na moment w okolice 4,68. Gorzej było tylko w październiku 2016 (4,65).

GBP PLN Kursy walut Ekantor.pl
źródło: bankier.pl
16.08.2017
Katarzyna Orawczak