Płace w Polsce dużym zaskoczeniem (komentarz walutowy 19.06.2017)

Mimo, że dzisiejszy dzień nie przyniósł wielu danych makroekonomicznych, to i tak był on niezwykle ważny. Przede wszystkim ze względu na rozpoczynające się negocjacje w sprawie Brexitu. Uwaga rynku w dużej mierze wciąż jeszcze skupiona jest na USA i retoryce członków Fed. Natomiast w Polsce poznaliśmy dziś zaskakujące informacje z rynku pracy.

 

Polityka banku, a dane makro

Zapoczątkowany w środę spadek w głównej parze walutowej zaczął wyhamowywać tuż przed końcem tygodnia. W trakcie dzisiejszej sesji euro ponownie sięgnęło wartości 1,12 USD. “Jastrzębia” wypowiedź Janet Yellen nie zdołała odwrócić uwagi od sytuacji gospodarczej kraju. Inwestorzy baczniej więc wsłuchiwać się będą w słowa pozostałych przedstawicieli banku. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Czas na negocjacje

Choć w czwartek euro zaczęło tracić na rzecz złotego, to dziś ten ruch został w pewnym stopniu skorygowany. W nadchodzącym czasie na rynku walutowym można będzie się spodziewać emocji związanych z rozpoczynającymi się dziś negocjacjami w sprawie Brexitu. W przypadku Unii ważne jest nie tylko wypracowanie jak najkorzystniejszych warunków, ale również podkreślenie roli UE i podtrzymanie więzi pomiędzy pozostałymi państwami członkowskimi. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,21 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Wsłuchując się w Fed

Po stronie amerykańskiej wraz z początkiem tygodnia uwaga zaczęła się nakierowywać na słowa płynące ze strony Fed. Dziś wypowiedział się William Dudley z nowojorskiego oddziału, który zwrócił uwagę na problemy z jakimi boryka się gospodarka tego kraju. Jutro swoje stanowisko przedstawią Charles Evans, Stanley Fischer i Robert Kaplan. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,76 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Płace rosną

Początek tygodnia przyniósł Polsce dane o sytuacji na rynku pracy. Sporym zaskoczeniem okazało się wynagrodzenie. W ujęciu rok do roku w maju wzrost płac wyniósł 5,4% przy prognozowanych 4,85%. Zatrudnienie uplasowało się natomiast blisko rynkowych oczekiwań i wykazało dynamikę 4,5% (prognozy 4,6%). Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,87 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

19 czerwca – dzień negocjacji

Informacje jakie w czwartek napłynęły z BoE podsyciły oczekiwania dotyczące podwyżki stóp w tym kraju i przyczyniły się do wzrostu funta. Rozpoczynające się jednak dziś negocjacje w sprawie Brexitu niosą za sobą wiele niewiadomych, które mogą ciążyć na wycenie GBP. Podobnie jak utrzymujące się napięcia geopolityczne. Dziś średni kurs tej waluty osiągnął 4,81 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.06.2017
Katarzyna Orawczak