Podsumowanie tygodnia 18-22.05.2015

Przedostatni tydzień maja nie przyniósł rozwiązania problemów Grecji. Podwyżka stóp procentowych w USA przesunęła się na wrzesień. Inwestorzy z niecierpliwością wyczekują II tury wyborów prezydenckich w Polsce. Najbardziej podczas ostatnich sesji umocnił się dolar, równie dobrze uplasował się frank, z czego wielu naszych rodaków nie jest zadowolonych. Złotówka kończy tydzień osłabiona mimo początkowo pomyślnych danych makro, górę wzięły gorsze od oczekiwań wartości z końca tygodnia.

 

 

Dolar hamuje na koniec tygodnia

Notowania pary EUR/USD podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji mocno spadały. Od środy obserwowaliśmy stabilizację tego kursu. W tym tygodniu dolar umocnił się. Z poziomu 1,14 zszedł nawet momentami do 1,10. Piątkowe notowanie ostatecznie skorygowało jego wartość do 1,11 euro. Kluczowe znaczenie w ostatnich dniach dla tej pary walutowej na pewno miały doniesienia z Europy południowej. Również duży wpływ na przebieg sesji miały odczyty wartości ekonomicznych, których w tym tygodniu nie brakowało ani dla strefy euro ani dla USA.

 

EUR/USD

eurusd

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Euro po 4,09

Ostatnie kilka dni handlu na rynku walutowym charakteryzowało się dużą nerwowością dla pary EUR/PLN. Sporą presję wywierały na złotówkę oczekiwania na II turę wyborów prezydenckich. Wiele czynników zewnętrznych również osłabiało naszą walutę. Euro tydzień rozpoczęło od wartości 4,03 a kończy na poziomie 4,10 PLN.

 

EUR/PLN

eurpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Dolar słabnie na koniec tygodnia

Koniec tygodnia przyniósł wyhamowanie aprecjacji dolara na parze ze złotówką. Z poniedziałkowego poziomu 3,52 amerykańska waluta wspięła się do wartości 3,68. Piątkowe notowania utrzymają się prawdopodobnie bez większych zmian do wtorku, ponieważ poniedziałek jest dniem wolnym od pracy dla Amerykanów. Dziś za dolara średnio trzeba było zapłacić nieco mniej niż wczoraj 3,66 PLN.

 

USD/PLN

usdpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

CHF ponownie w okolicach 3,94

Miniony tydzień charakteryzował się dużą zmiennością na parze CHF/PLN. Frank szwajcarski przez prawie pięć dni wspinał się do poziomu 3,94. Osłabienie złotówki względem CHF następowało powoli. Środa okazała się kluczowa, ponieważ nastąpiło przebicie oporu 3,90. Notowania tego parytetu przysparzają Polakom najwięcej emocji. Wielu kredytobiorców bardzo nerwowo obserwuje ten kurs, ponieważ w ostatnich miesiącach nie widać na nim ani stabilizacji ani tym bardziej spadku wykresu. Dzisiejsze notowania pary CHF/PLN wydaje się że ustabilizowały się i przesunęły w dół. Na koniec tygodnia rynek finansowy wycenił franka średnio na 3,92 PLN.

 

CHF/PLN

chfpln

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

 

Zespół ekantor.pl

22.05.2015
Katarzyna Orawczak