Podsumowanie tygodnia 22-26.06.2015

Burzliwy tydzień na rynku walutowym kończy się bez oczekiwanego rozwiązania. Wg zapewnień kanclerz Niemiec Angeli Merkel podczas jutrzejszego spotkania jest duże prawdopodobieństwo zawarcia porozumienia, ponieważ w końcu jest widoczna ogromna determinacja Grecji, która miejmy nadzieję zostanie doceniona w postaci podpisania umowy na wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej.

Rynek walutowy po wielu miesiącach spekulacji czeka już tylko na oficjalne informacje, wskazujące Ateńczykom drogę albo w jednym, albo w drugim kierunku.

 

Stabilne 1,12 euro

Tydzień pełen emocji odbiega końca. Główna para walutowa po wtorkowym spadku przez pozostałe sesje utrzymywała się na wartości 1,12. Dzisiejsze notowania pary EUR/USD również przebiegały na tym poziomie. Rynek wydaje się, że czeka już tylko na ostateczne informacje w sprawie problemów finansowych Grecji. Ostatnie doniesienia z południa Europy były tak różne od tych z Brukseli, że ciężko było wybrać, które z nich są najbardziej rzetelne. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,12 euro.

 

EUR/USD

kurs dolara, kurs euro, dolar, euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Optymizm Angeli Merkel już nie wystarcza

Notowania pary EUR/PLN w minionym tygodniu miały niestabilny przebieg. Najwyższą wartość euro osiągnęło w poniedziałek 4,1744 a najniższą we wtorek 4,1504. Mimo optymistycznych odczytów makro największy wpływ na wspólną walutę miał pozostający bez rozwiązania temat negocjacji ateńskiego rządu z wierzycielami. Zapewnienia Angeli Merkel o dużym prawdopodobieństwie zawarcia porozumienia w sobotę nie są już wystarczające dla inwestorów. Wszyscy czekają na oficjalny komunikat o bankructwie lub wypłacie kolejnej transy pomocy finansowej dla Grecji. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,16 PLN.

 

EUR/PLN

notowania euro, kurs euro, kurs dnia

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Przewaga dolara utrzymana

Ciekawie również wyglądał tydzień na parze USD/PLN. Podczas wtorkowej sesji dolar podrożał o około 6 groszy i utrzymał tę przewagę nad polską walutą do dziś. Złotówka nie miała szans na wybicie się przede wszystkim dlatego, że w kalendarium wydarzeń makroekonomicznych nie było zaplanowanych żadnych ważniejszych publikacji. Była zdominowana przez czynniki napływające z szerokiego rynku. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,72 PLN.

 

USD/PLN

kurs dolara, dolar, złotówka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Kurs CHF/PLN zdominowany przez greckie problemy

Kurs franka szwajcarskiego nie rozpieszczał podczas ostatnich sesji „frankowiczów”. W minionym tygodniu mieliśmy 5 groszową różnice w notowaniach. W poniedziałek została osiągnięta najwyższa wartość lekko ponad 4,00 natomiast najniższy poziom 3,95 para CHF/PLN osiągnęła wczoraj. Sporych wahań należy spodziewać się również w przyszłym tygodniu zwłaszcza, jeśli do ostatniej chwili zostanie odwleczona decyzja w sprawie przekazania kolejnej transzy pomocy finansowej Grecji. Przypomnijmy, że termin upływa 30 czerwca, a w zeszłym tygodniu Komisja Europejska zapowiedziała, że nie ma już możliwości wydłużenia czasu negocjacji. Szwajcarska waluta podczas dzisiejszego handlu na rynku walutowym osiągnęła wartość 3,99 PLN.

 

CHF/PLN

frank, kurs franka, dzisiejszy kurs franka,

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

26.06.2015
Trześniowski