KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

kursy walut, analiza finansowa, komentarze walutowe

Czym jest średni kurs NBP?

Osoby często wyjeżdżające za zagranicę lub utrzymujące aktywne kontakty handlowe z przedsiębiorstwami spoza rynku krajowego potrzebują regularnej informacji o kursie walutowym. Jednym z jej najlepszych źródeł są publikowane przez banki Read more
Theresa May

Theresa May – kim jest premier Wielkiej Brytanii?

Konserwatywni Brytyjczycy widzą w niej ostatnią sprawiedliwą w czasach nie do końca oczekiwanego Brexitu; przeciwnie lewicowi populiści - dla nich to tylko nieudolna naśladowczyni Margaret Thatcher. Kim jest Theresa May Read more

Intensywny przełom miesięcy. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26.02-02.03.2018


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Wystąpienia prezesa Fed, dane makroekonomiczne i decyzja administracji Donalda Trumpa o wprowadzeniu cła – to czynniki, które w tym tygodniu odpowiadały za wahania dolara. Euro czeka natomiast na wybory we Włoszech, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

 

Zmienność dolara

To był intensywny tydzień dla głównej pary walutowej, choć trzeba przyznać, że rozpoczął się dość spokojnie. Po ubogim w dane poniedziałku rynek został obdarowany solidną paczką danych – głównie z USA. Najwięcej zainteresowania inwestorów wzbudzało jednak wystąpienie prezesa Fed. Jerome Powell, choć nie dał jasnego sygnału, to jednak jego słowa zdołały podsycić apetyt, co do podwyżek stóp procentowych- a to umocniło dolara. Nic jednak nie trwa wiecznie i tuż przed weekendem USD stracił w związku z decyzją administracji Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty słabnie

Rosnąca atrakcyjność amerykańskiej waluty odbiła się na notowaniach złotego. Kurs EUR/PLN w ostatnich dniach konsekwentnie kierował się na północ. W końcu jeszcze w poniedziałek euro sięgało wartości 4,17 PLN. W europejskim kalendarzu nie znalazło się zbyt wiele informacji. Poza wystąpieniami bankierów z ECB można było zapoznać się ze danymi szacunkowymi dotyczącymi inflacji (wynik zgodny z prognozami), a także z finalnym indeksem PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Podwyżka i cło

Wokół dolara w ostatnich dniach działo się wiele, a wydarzenia te pozwoliły wypracować amerykańskiej walucie silniejszą pozycję w parze ze złotym – nawet mimo osłabienia pod koniec tygodnia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim Fed, które w ocenie inwestorów nie zamyka sobie furtki do prowadzenia “ostrzejszej” polityki. Wyprzedaż dolara tuż przed weekendem jest natomiast efektem wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa cła na stal i aluminium, co odbierane jest z kolei jako elementem wojny handlowej. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,40.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Dane krajowe

Polska waluta poddaje się nastrojom panującym na szerokim rynku, a krajowy kalendarz danych specjalnie jej w tym nie przeszkadza. Publikacji w tym tygodniu było jak na lekarstwo. Przede wszystkim poznaliśmy finalny PKB za IV kwartał, który okazał się być zgodny z prognozami. Rozczarowanie przyniósł natomiast zaprezentowany w czwartek indeks PMI dla przemysłu, który odnotował spadek. W dodatku większy niż się tego spodziewano. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,64 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Brexit – będzie porozumienie?

Niepewna atmosfera utrzymuje się wokół funta, a niepewność ta wynika między innymi z Brexitu, a w tym tygodniu rozmów na ten temat nie brakowało. Wciąż jednak jak się okazuje trudno o porozumienie. Spornymi kwestiami pozostaje kwestia handlu z Wielką Brytanią po odejściu z UE oraz irlandzkich granic. W piątek na 14:30 zaplanowane jest wystąpienie Theresy May w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,70 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

02.03.2018 14:43
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000