KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

bank

Banki walczą o pieniądze. Mają do tego odpowiednie narzędzie

Banki nie pozostają bierne w walce z dłużnikami. Po zlikwidowaniu bankowego tytułu egzekucyjnego pojawił się nowy sposób na to, by mogły one odzyskać należności od klientów - mowa o sądowym Read more

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?

W 2017 banki zaczęły odświeżać swoje cenniki. I rzadko kiedy klient wychodził na tym korzystnie. Część z wprowadzonych opłat bankowych okazała się stosunkowo łatwo akceptowalna. Jest jednak taka grupa, która Read more

Intensywny przełom miesięcy. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 26.02-02.03.2018


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Wystąpienia prezesa Fed, dane makroekonomiczne i decyzja administracji Donalda Trumpa o wprowadzeniu cła – to czynniki, które w tym tygodniu odpowiadały za wahania dolara. Euro czeka natomiast na wybory we Włoszech, które odbędą się w najbliższą niedzielę.

 

Zmienność dolara

To był intensywny tydzień dla głównej pary walutowej, choć trzeba przyznać, że rozpoczął się dość spokojnie. Po ubogim w dane poniedziałku rynek został obdarowany solidną paczką danych – głównie z USA. Najwięcej zainteresowania inwestorów wzbudzało jednak wystąpienie prezesa Fed. Jerome Powell, choć nie dał jasnego sygnału, to jednak jego słowa zdołały podsycić apetyt, co do podwyżek stóp procentowych- a to umocniło dolara. Nic jednak nie trwa wiecznie i tuż przed weekendem USD stracił w związku z decyzją administracji Donalda Trumpa. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,23 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty słabnie

Rosnąca atrakcyjność amerykańskiej waluty odbiła się na notowaniach złotego. Kurs EUR/PLN w ostatnich dniach konsekwentnie kierował się na północ. W końcu jeszcze w poniedziałek euro sięgało wartości 4,17 PLN. W europejskim kalendarzu nie znalazło się zbyt wiele informacji. Poza wystąpieniami bankierów z ECB można było zapoznać się ze danymi szacunkowymi dotyczącymi inflacji (wynik zgodny z prognozami), a także z finalnym indeksem PMI dla przemysłu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,19 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Podwyżka i cło

Wokół dolara w ostatnich dniach działo się wiele, a wydarzenia te pozwoliły wypracować amerykańskiej walucie silniejszą pozycję w parze ze złotym – nawet mimo osłabienia pod koniec tygodnia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim Fed, które w ocenie inwestorów nie zamyka sobie furtki do prowadzenia “ostrzejszej” polityki. Wyprzedaż dolara tuż przed weekendem jest natomiast efektem wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa cła na stal i aluminium, co odbierane jest z kolei jako elementem wojny handlowej. Dziś średnia wartość USD/PLN wyniosła 3,40.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Dane krajowe

Polska waluta poddaje się nastrojom panującym na szerokim rynku, a krajowy kalendarz danych specjalnie jej w tym nie przeszkadza. Publikacji w tym tygodniu było jak na lekarstwo. Przede wszystkim poznaliśmy finalny PKB za IV kwartał, który okazał się być zgodny z prognozami. Rozczarowanie przyniósł natomiast zaprezentowany w czwartek indeks PMI dla przemysłu, który odnotował spadek. W dodatku większy niż się tego spodziewano. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,64 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Brexit – będzie porozumienie?

Niepewna atmosfera utrzymuje się wokół funta, a niepewność ta wynika między innymi z Brexitu, a w tym tygodniu rozmów na ten temat nie brakowało. Wciąż jednak jak się okazuje trudno o porozumienie. Spornymi kwestiami pozostaje kwestia handlu z Wielką Brytanią po odejściu z UE oraz irlandzkich granic. W piątek na 14:30 zaplanowane jest wystąpienie Theresy May w sprawie Brexitu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,70 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

02.03.2018 14:43
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000