Podsumowanie tygodnia 3-7.08.2015

Na ten dzień najbardziej czekali inwestorzy zainteresowani dolarem. Po sporych wahaniach na rynku walutowym koniec tygodnia przyniósł stabilizację na parze EUR/USD oraz EUR/PLN. Po południowe dane dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku pracy, wobec której spore nadzieje ma wielu graczy, mogą jeszcze wszystko zmienić.

 

EUR/USD przed najważniejsza publikacją w tym tygodniu stabilnie

 
Notowania głównej pary walutowej były determinowane przede wszystkim czynnikami makroekonomicznymi. Do najważniejszych z nich, które przyczyniły się zarówno do wzrostu, jak i spadku dolara były: indeks PMI dla usług i przemysłu, raport ADP, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Najważniejszy raport dla amerykańskiej waluty, na który wszyscy czekali cały tydzień zostanie opublikowany dziś po południu. Sprawozdanie z sytuacji na rynku pracy jest przede wszystkim istotne dla Fedu, który w dużej mierze uzależnia od wartości w nim zawartych termin podwyżki stóp procentowych. Para EUR/USD w ujęciu tygodniowym nie wypracowała żadnego trendu. Dopiero w ujęciu kilkumiesięcznym widzimy zarys spadku na rzecz dolara. Podczas dzisiejszej sesji za dolara trzeba było średnio zapłacić 1,09 EUR.

 

EUR/USD
dolar, euro, kurs dolara, kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Siła przewagi euro wobec złotego zmniejszyła się

Sytuacja złotego na parze z euro niestety nie wyglądała za dobrze w minionym tygodniu. Zdecydowana przewaga euro była podyktowana dobrymi danymi makro. Wspinaczka EUR rozpoczęła się od wartości 4,13. W czwartek została przebita linia oporu, którą wyznaczał poziom 4,19. Dziś obserwowaliśmy korektę w dół do 4,17. Z racji tego, że wydarzenia z amerykańskiego rynku mają duży wpływ na złotówkę, może jeszcze dziś w godzinach po południowych nastąpić powrót w okolice 4,19 a nawet 4,20 przy skrajnie dobrych wartościach z rynku pracy w USA. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,17 PLN.

 

EUR/PLN
kurs euro, waluta, notowania walut

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Dolar pogromcą złotego

Duże zainteresowanie inwestorów dolarem to jedna z przyczyn jego aprecjacji. USD wzbił się na parze ze złotówką do wartości 3,85, która ostatni raz na rynku walutowym została osiągnięta w kwietniu. Ten zdobyty w środę poziom teoretycznie otworzył USD drogę do kolejnego szczytu. Podczas dzisiejszej sesji widać było, że para USD/PLN wyhamowało przed popołudniowym odczytem danych dotyczących sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli liczba miejsc pracy zwiększy się i będzie powyżej 223tys. możemy liczyć na kontynuację wzrostu dolara wobec PLN. Na tę chwilę średnia wartość USD wyniosła 3,82 PLN.

 

USD/PLN

dolar, złotówka, notowania dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Kiepskie relacje między frankiem a złotówką

Złotówka kończy tydzień na lekkim plusie na parze z frankiem szwajcarskim. Na wykresie notowań tej pary widzimy dużą zmienność. Wynikała ona głównie z napływu czynników z szerokiego rynku, ale w dużej mierze mocniejsze ruchy były spowodowane wartościami makro podanymi w ostatnich dniach dla Szwajcarii, które były zdecydowanie niekorzystne. Deflacja w tym państwie pogłębiła się a rozwój sektora przemysłowego wyhamował. Wyraźna reakcja na te wartości została odnotowana dopiero dziś w związku, z czym ze środowego szczytu 3,93 jesteśmy na poziomie 3,88. Średnia wartość franka podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,89 PLN.

 

CHF/PLN

frank szwajcarski, dzisiejszy kurs franka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

07.08.2015
Aniela Agopsowicz