Podsumowanie tygodnia 31.08-4.09.2015

Każdy dzień w minionym tygodniu przynosił spore zmiany w kursach walut. Największą zmienność była widoczna na parze EUR/PLN. Sporą zwyżkę dało się zaobserwować na parze USD/PLN. Przewagi niestety nie utrzymała złotówka wobec franka szwajcarskiego.

 

Dolar w sidłach wskaźników ekonomicznych

 
Para EUR/USD przysporzyła nam w minionym tygodniu wielu emocji. Duża ilość publikacji makroekonomicznych przyczyniła się do sporych wahań na tym parytecie. Spore zamieszanie wprowadziły na rynek finansowy odczyty PMI dla Chin, które okazały się niższe od poprzednich. Sytuacja chińskiej gospodarki stoi pod dużym znakiem zapytania, przez co inwestorzy podczas ostatnich sesji byli bardzo nerwowi. Środowy raport ADP z USA również wywołał fale spekulacji. Niższy wynik od prognozowanego dał cień wątpliwości, co do piątkowej publikacji wartości dotyczących sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Zależy od nich to, czy Fed dokona zmiany wysokości stóp procentowych już w tym miesiącu, czy też nie. We czwartek ku zaskoczeniu wszystkich dolar umocnił się wobec euro spadając z poziomu 1,12 do 1,10. Średnia wartość dolara podczas dzisiejszej sesji wyniosła 1,11 EUR.

EUR/USD

kurs EUR/USD, notowanie dolara, notowanie euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eurusd,828,2,1100,profile-wykresy.html

 

Euro utrzymało się powyżej 4,20 PLN

 
Fatalne dane dotyczące zamówień w przemyśle nie osłabiły tak bardzo kursu pary EUR/PLN jak można było się tego spodziewać. Po wczorajszym spadku do wartości 4,19 nie ma już śladu. Wspólna waluta najdroższa była w środę, koszt jednego euro wyniósł około 4,25 PLN. Prawdopodobnie EUR kończy tydzień na podobnym poziomie jak go zaczął. Bardziej wyraźnych zmian możemy się spodziewać jedynie w sytuacji, gdy dane z amerykańskiego rynku pracy okażą się zgodne lub wyższe od prognozowanych. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,22 PLN.

EUR/PLN

notowania euro, kurs euro, kurs EUR/PLN

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1092,profile-wykresy.html

 

Stabilnie na parze USD/PLN do czasu…

Kurs pary USD/PLN utrzymywał się przez większość tygodnia w miarę stabilnie. Do czwartkowego popołudnia, kiedy nastąpiła zwyżka do wartości 3,7900. Inwestorzy zareagowali w ten sposób prawdopodobnie na opublikowane w tym czasie dane dotyczące ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz raport dotyczący handlu zagranicznego. Rezerwy Federalne w ostatnim czasie są pod dużą presją. Oczekiwania rynku są bardzo różne a dane niejednoznaczne. Wszystko w dużej mierze zależy od sytuacji na rynku pracy. Od tego przede wszystkim Fed uzależnia termin podwyżki stóp procentowych w USA. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,79 PLN.

USD/PLN

notowania pary USD/PLN, kurs dolara, kurs złotówki

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

 

Złotówka nie utrzymała przewagi nad frankiem szwajcarskim

Tydzień na parze CHF/PLN można powiedzieć, że był wyrównany dla obu walut. Pierwsze dwa dni mimo licznych wahań należały do franka szwajcarskiego. Najdroższy był on w środę osiągając wartość blisko 3,92. Podczas wczorajszej sesji umocniła się złotówka, dzięki spadkowi spowodowanemu doniesieniom z amerykańskiej gospodarki. Kurs zszedł w okolice 3,86. W ostatnim dniu wykreowała się tendencja zwyżkowa dzięki zgodnym z prognozą danym dotyczącym inflacji CPI w Szwajcarii.  Dziś podczas trzeciego dnia posiedzenia Senatu odbędzie się głosowanie w sprawie ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów zaciągniętych w obcej walucie. Prawdopodobnie zostaną wniesione poprawki do wersji przegłosowanej przez Sejm. Średnia wartość CHF wyniosła dziś 3,89 PLN.

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego, notowania pary CHF/PLN,

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

04.09.2015
Trześniowski