Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie tygodnia 5-9.10.2015

Miniony tydzień był zaskakująco dobry dla złotówki, która umocniła się wobec wszystkich trzech walut. Niestety nie można tego powiedzieć o dolarze, który mocno stracił na wartości, zwłaszcza podczas dzisiejszej sesji.

 

Kiedy będzie podwyżka stóp procentowych w USA?

 
Notowania głównej pary walutowej w minionym tygodniu miały bardzo zmienny przebieg. Cały czas krąży wokół niej temat podwyżki stóp procentowych w USA. Opinie na jej temat są podzielone. Jedni analitycy uważają, że zmiana wysokości stóp nie zostanie podniesiona już w tym roku, ponieważ sytuacja gospodarcza Chin jest zbyt niepewna. W opozycji stoją ci, którzy uważają, że jest duże prawdopodobieństwo, że Fed wprowadzi zmiany jeszcze w tym miesiącu na posiedzeniu zaplanowanym na 28 października. Opublikowane w ostatnich dniach dane makro były naprzemiennie raz lepsze dla dolara raz gorsze dla euro, stąd tak duże skoki na wykresie. Dolar najsilniejszy był we wtorek, wówczas osiągnął wartość 1,1171. Podczas kolejnych sesji był coraz słabszy, natomiast wczoraj para EUR/USA przebiła wartość 1,1317 ustanawiając w ten sposób nowe maximum notowań. Dziś średnia wartość dolara wyniosą 1,13 EUR.

EUR/USD

euro, dolar kursdolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Koniec tygodnia lepszy dla złotówki

 
Euro przez cały tydzień broniło się przed spadkiem. Bilans na koniec tygodnia niestety wskazuje na jego osłabienie na korzyść złotówki. Zarówno w poniedziałek jak i we wtorek wspólna waluta utrzymywała się w rejonie wartości 4,24. Najsilniejsze spadki nastąpiły w środę oraz czwartek. Podczas tych dwóch sesji para EUR/PLN zeszła poniżej poziomu 4,22. Umocnienie złotówki możemy zawdzięczać słabszym danym dotyczącym sytuacji gospodarczej Niemiec. Zarówno wartość produkcji przemysłowej dla tego kraju, jak i bilans handlu zagranicznego okazał się gorszy niż prognozowano. Swój wpływ powoli zaczęły zaznaczać zbliżające się wybory do parlamentu w Polsce. Podczas dzisiejszej sesji średnia wartość euro wyniosła 4,20 PLN.

EUR/PLN

dzisiejszy kurs euro, kurs euro

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Umocnienie złotówki na parze z dolarem

Ten tydzień na parze USD/PLN można powiedzieć, że należał do złotówki. Dolar pozostaje pod presją braku decyzji w sprawie stóp procentowych, z czego korzystają waluty rynków wschodzących. Podczas wtorkowej sesji nastąpił siny spadek wartości dolara, który zapoczątkował nowy trend na tym parytecie. Pogłębienie nastąpiło we czwartek w konsekwencji czego został osiągnięty poziom 3,7284. Dzisiejsza sesja miała spokojny przebieg, a średnia wartość dolara wyniosła 3,71 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara, dzisiejszy kurs dolara

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Mocny spadek franka

Notowania pary CHF/PLN przez połowę tygodnia utrzymywały się na mniej więcej równym poziomie 3,87-3,88. Dopiero w środę nastąpiła zmiana, która zapoczątkowała trend spadkowy. Główną przyczyną mocniejszego osłabienia franka upatruje się w czynnikach zewnętrznych. Dziś CHF zaskakująco osłabił się jeszcze bardziej dochodząc do poziomu 3,85 który ostatni raz widzieliśmy pod koniec września. Średnia wartość szwajcarskiej waluty podczas dzisiejszej sesji wyniosła 3,85 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka szwajcarskiego, dzisiejszy kurs franka

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

09.10.2015
Aniela Agopsowicz