Podsumowanie tygodnia 6-10.07.2015

Nastrój na rynku zdecydowanie poprawił się, z czego bardzo skorzystała nasza waluta. Złotówka umocniła się na parze z dolarem, euro i przede wszystkim frankiem szwajcarskim wobec którego inwestorzy mieli największe obawy. Niedziela będzie kluczowym dniem dla toczących się już długi czasu negocjacji między Grecją a Wielką Trójką.

 

Wzrost dolara

Na rynku walutowym widać dziś było optymizm. Główna para walutowa po całym tygodniu wahań wyraźnie wybiła się w górę ponad 1,11. Notowania EUR/USD zmagały się podczas poprzednich sesji ze spekulacjami rynku na temat Grecji. Wiemy już, że to niedziela będzie kluczowym dniem dla tego państwa. Podczas spotkania Eurogrupy i przywódców państw UE zostanie podjęta decyzja, co do reform gospodarczych zaprezentowanych przez rząd Tsiprasa. Inwestorów na koniec tygodnia uspokoiła poprawa sytuacji na chińskiej giełdzie, która dzięki interwencji władz tego państwa zaczęła notować lekkie wzrosty akcji. Podczas piątkowego handlu na rynku walutowym dolar średnio kosztował 1,12 euro.

 

EUR/USD

kurs dolara, kurs euro, dzisiejsze notowania dolara

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=EURUSD

 

Koniec tygodnia dużo lepszy dla złotego

Notowania pary EUR/PLN mocno wahały się podczas ostatnich pięciu sesji. Najwyższą wartość euro osiągnęło w środę dochodząc do 4,23 PLN. Był to poziom, który na wykresie nie gościł od ponad pół roku. Nerwowość inwestorów przyczyniła się do tak dużej zmienności, ale na szczęście emocje przed niedzielnym szczytem powoli opadły. Złotówka na tym zyskała, ponieważ średnia wartość euro wyniosła dziś 4,17 PLN. Stanowi to około 6 groszy różnicy w kurcie. Jest to zachęcające do wymiany walut zwłaszcza dla tych, którzy wyjeżdżają na zagraniczne wakacje w Strefie Euro.

 

EUR/PLN

kurs euro, notowania eur/pln, dzisiejszy kurs euro

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=EURPLN

 

Uspokojeni inwestorze osłabili dolara

Tydzień kończy się spadkiem również na parze USD/PLN. Przez cztery sesje mocne wahania nie pozwalały na wybicie się w konkretnym kierunku. Dolar pierwszą próbę umocnienia podjął we wtorek dochodząc do dawno nieoglądanej wartości 3,85. Dziś ewidentnie przewagę przejęła złotówka. Brak bardziej istotnych publikacji makroekonomicznych dla rynku walutowym spowodował, że wielu inwestorów całą swoją uwagę skupiało tylko na tematyce związanej z Grecją. Dzisiejsza średnia wartość dolara wyniosła 3,72 PLN.

 

USD/PLN

spadek dolara, umocnienie złotówki, kurs dolara

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=USDPLN

 

Frank nareszcie poniżej 4,00

Nadzieja na to, że w niedzielę może dojść do porozumienia wsparła złotówkę również na parze z frankiem. To był szczególnie trudny okres dla „frankowiczów”. Środowy wzrost pary CHF/PLN do poziomu 4,06 okazał się mocnym przekroczeniem granicy. Na szczęście spekulacje rynkowe skutecznie zbiły kurs w dół i wartość franka powróciła po tygodniu poniżej 4,00. Jak się okazało SNB potwierdził tylko poniedziałkową interwencję na rynku. Do pozostałych spadków przyczynili się sami uczestnicy rynku walutowego. Podczas dzisiejszego handlu średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN. Jest to idealny moment dla planujących wyjazd do Szwajcarii, aby tanio wymienić walutę w kantorze internetowym.

 

CHF/PLN

kurs franka szwajcarskiego, notowania szwajcarskiej waluty

Źródło: http://www.money.pl/u/data_window/?smb=CHFPLN

 

Zespół ekantor.pl

Zobacz nasze pozostałe komentarze walutowe!

 

10.07.2015
Aniela Agopsowicz