Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 1-5.02.2016

Pierwszy tydzień lutego był bardzo trudny dla dolara, który osłabił się zarówno wobec euro, jak i złotego. Nasza waluta natomiast miała wyraźny problem, aby kontynuować umocnienie wobec EUR i CHF, które zostało zapoczątkowane na koniec stycznia.

Dane z rynku pracy

Miniony tydzień zdecydowanie należał do euro, które codziennie zwiększało swoją przewagę do dolara. Z poniedziałkowego poziomu 1,08 nastąpił wzrost do 1,12. Dopiero dziś po publikacji bardzo mieszanych danych z amerykańskiego rynku pracy nastąpiło nieznaczne umocnienie USD. Z raportu wynika, że przyrost nowych pracowników był niższy od oczekiwań, ale za to stopa bezrobocia spadła, a płaca godzinowa wzrosła – a tego rynek się nie spodziewał. Po serii gorszych publikacji makro dolar w końcu otrzymał impuls do umocnienia. Średni kurs EUR w piątek wyniósł 1,11 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Wyhamowanie tendencji spadkowej

Notowania pary EUR/PLN podczas ostatnich pięciu dni charakteryzowały się silnymi wahaniami. Euro najtańsze było we wtorek – jego średni kurs wyniósł 4,37 natomiast najdroższe było w środę i podskoczyło do poziomu 4,42. Największy wpływ na wycenę euro do złotego miały publikacje danych makro oraz wystąpienia publiczne ważnych osobistości, m.in. Mario Draghiego prezesa EBC. Złoty wyraźnie wyhamował i nie umocnił się wobec euro tak znacząco, jak to miało miejsce w ostatnim tygodniu stycznia. Dziś średni kurs EUR wyniósł 4,40 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln-kurs-euro-do-zlotowki,828,2,1092,profile-wykresy.html

Złoty umocnił się wobec dolara o 16 groszy

Złoty najwięcej w pierwszym tygodni lutego zyskał wobec amerykańskiej waluty. Kurs USD z poziomu 4,08 spadł do wartości 3,92. Miało to związek ze słabymi danymi makro oraz spadkami na rynku ropy naftowej. Dolar po tygodniowym osłabieniu wobec PLN dopiero dziś zanotował niewielki wzrost. Średni kurs USD wyniósł 3,95 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w ekantor.pl

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Frank szwajcarski podobnie jak euro stawiał silny opór naszej walucie. Czynniki ogólnoświatowe miały podczas ostatnich sesji bardzo duży wpływ na notowania CHF/PLN. Najtańszy frank był w czwartek, gdy dotarł do wartości 3,93. Złoty najsłabszy wobec CHF był natomiast w poniedziałek tuż po otwarciu sesji w tym czasie znajdował się w okolicy 3,98. Dziś średni kurs franka wyniósł 3,96 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

05.02.2016
Aniela Agopsowicz