KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Wielka Brytania

Polacy już nie będą wyjeżdżać. Życie na emigracji coraz mniej atrakcyjne

“To początek końca największego w historii Wielkiej Brytanii epizodu migracji” - zapowiada The Economist. Polacy zostaną w kraju i to niekoniecznie z powodu Brexitu?   Tuż przed wystąpieniem premier Wielkiej ... Czytaj całość

Co dla Polaków oznacza tzw. hard Brexit?

Jedyną alternatywą dla twardego Brexitu jest żaden Brexit - takimi słowami przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk skomentował postawę Wielkiej Brytanii. Premier tego kraju, Theresa May, zapowiedziała wprowadzenie art. ... Czytaj całość

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 10-14.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Utrzymujące się przekonanie o grudniowym zacieśnieniu polityki monetarnej ze strony Fed nadawało tor walutom w mijającym tygodniu. Nie bez znaczenia były również doniesienia zza oceanu dotyczące wyborów prezydenckich, a także rozbudzone na nowo niepokoje związane z Brexitem.

 

Tydzień w cieniu dolara

W ostatnich dniach uwaga rynku odwrócona była w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie w najbliższym czasie zapaść mają dwie wyjątkowo ważne decyzje. Pierwszą z nich jest ta w sprawie stóp procentowych, drugą wybór głowy państwa. Silna pozycja dolara wykazuje, że mimo mieszanych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz niejednoznacznej oceny debaty na linii Clinton- Trump, oczekiwania wobec grudniowego stanowiska Fed się utrzymują. Zaskoczeniem natomiast byłaby informacja o podwyżce stóp procentowych w listopadzie, na sześć dni przed wyborami. W wyniku takich uwarunkowań średnia wartość euro wyniosła dziś 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Presja na złotym

Kalendarz danych makroekonomicznych ze Strefy Euro był w tym tygodniu skromy. Rynek zwrócił uwagę przede wszystkim na dane z Niemiec. Indeks instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród inwestorów wypadł nader optymistycznie. Lepsza od prognoz okazała się inflacja konsumencka. Dzisiejsze odczyty dotyczące handlu zagranicznego w Strefie Euro także opowiedziały się za wsparciem euro. Mimo to para ta wciąż pozostaje pod silnym wpływem zagrożeń zza oceanu. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Czynniki ryzyka zza oceanu

Niemożność wykluczenia zwycięstwa Donalda Trumpa w zaplanowanych na 8 listopada wyborach prezydenckich oraz przekonanie wobec grudniowej decyzji Fed nie sprzyja walutom rynków wschodzących, co uwidacznia się również na wykresie złotego. Jeszcze w poniedziałek kurs dolara wynosił 3,81, a w odnotowanym w czwartek szczycie jego wartość sięgnęła już poziomu 3,92 PLN. Opublikowany w środę protokół z posiedzenia FOMC nie zaskoczył inwestorów. Część członków Fed chciała poznać więcej danych z USA. Dzisiejsze wyniki sprzedaży oraz inflacji konsumenckiej okazały się lepsze od prognoz, w związku z czym średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,90 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Problemy z ustawą frankową

Chociaż para walutowa CHF/PLN była w tym tygodniu pod silnym wpływem globalnych nastrojów, to rynek walutowy nie mógł pozostać obojętny wobec kolejnych informacji dotyczących ustawy frankowej. W trakcie wywiadu premier Beata Szydło przyznała, że nie da się zrealizować pomocy w sposób, który byłby w pełni satysfakcjonujący dla osób, posiadających kredyt we frankach. Brak radykalnych działań w tej kwestii jest z kolei dobrze odbierany przez inwestorów. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Będzie twardy Brexit

Twardy Brexit – to słowa, które w minionym tygodniu krążyły po rynku walutowym. Zapowiedziane przez premier Wielkiej Brytanii rozpoczęcie procesu opuszczania przez kraj UE na marzec 2017 oraz idące za tą informacja kwestie związane z dostępem do wspólnego rynku i przepływem osób pogarszały sytuację funta. Wsparciem okazała się wiadomość o tym, że parlament przyjrzy się negocjacjom z UE. Stanowczo w tej kwestii wypowiedział się natomiast Donald Tusk, który zapowiedział, że albo będzie “twardy Brexit, albo żaden”. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość funta wyniosła dziś 4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

14.10.2016 15:25
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000