KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

airbnb, pokój, płatność online, płatności, Ekantor.pl

Jak płacić na AirBNB?

Mieszkanie w centrum Pragi dla dwóch osób za 85 zł za noc? Do tego z pięknym widokiem na stare miasto? W AirBNB to całkiem zwyczajna oferta. Szybko rezerwujesz Read more
paliwo, ceny paliw, wzrost cen paliw, litr paliwa, ustawa, rząd, Polska, Ekantor.pl

10 groszy na litrze paliwa i płatne strefy w miastach – ustawa przyjęta przez Sejm

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która umożliwia wprowadzenie tzw. "opłaty emisyjnej" w wysokości 10 groszy na każdym litrze paliwa. Dodatkowo przewiduje tworzenie w miastach płatnych stref czystego transportu. Pozostaje Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 10-14.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Utrzymujące się przekonanie o grudniowym zacieśnieniu polityki monetarnej ze strony Fed nadawało tor walutom w mijającym tygodniu. Nie bez znaczenia były również doniesienia zza oceanu dotyczące wyborów prezydenckich, a także rozbudzone na nowo niepokoje związane z Brexitem.

 

Tydzień w cieniu dolara

W ostatnich dniach uwaga rynku odwrócona była w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie w najbliższym czasie zapaść mają dwie wyjątkowo ważne decyzje. Pierwszą z nich jest ta w sprawie stóp procentowych, drugą wybór głowy państwa. Silna pozycja dolara wykazuje, że mimo mieszanych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz niejednoznacznej oceny debaty na linii Clinton- Trump, oczekiwania wobec grudniowego stanowiska Fed się utrzymują. Zaskoczeniem natomiast byłaby informacja o podwyżce stóp procentowych w listopadzie, na sześć dni przed wyborami. W wyniku takich uwarunkowań średnia wartość euro wyniosła dziś 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Presja na złotym

Kalendarz danych makroekonomicznych ze Strefy Euro był w tym tygodniu skromy. Rynek zwrócił uwagę przede wszystkim na dane z Niemiec. Indeks instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród inwestorów wypadł nader optymistycznie. Lepsza od prognoz okazała się inflacja konsumencka. Dzisiejsze odczyty dotyczące handlu zagranicznego w Strefie Euro także opowiedziały się za wsparciem euro. Mimo to para ta wciąż pozostaje pod silnym wpływem zagrożeń zza oceanu. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Czynniki ryzyka zza oceanu

Niemożność wykluczenia zwycięstwa Donalda Trumpa w zaplanowanych na 8 listopada wyborach prezydenckich oraz przekonanie wobec grudniowej decyzji Fed nie sprzyja walutom rynków wschodzących, co uwidacznia się również na wykresie złotego. Jeszcze w poniedziałek kurs dolara wynosił 3,81, a w odnotowanym w czwartek szczycie jego wartość sięgnęła już poziomu 3,92 PLN. Opublikowany w środę protokół z posiedzenia FOMC nie zaskoczył inwestorów. Część członków Fed chciała poznać więcej danych z USA. Dzisiejsze wyniki sprzedaży oraz inflacji konsumenckiej okazały się lepsze od prognoz, w związku z czym średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,90 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Problemy z ustawą frankową

Chociaż para walutowa CHF/PLN była w tym tygodniu pod silnym wpływem globalnych nastrojów, to rynek walutowy nie mógł pozostać obojętny wobec kolejnych informacji dotyczących ustawy frankowej. W trakcie wywiadu premier Beata Szydło przyznała, że nie da się zrealizować pomocy w sposób, który byłby w pełni satysfakcjonujący dla osób, posiadających kredyt we frankach. Brak radykalnych działań w tej kwestii jest z kolei dobrze odbierany przez inwestorów. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,94 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Będzie twardy Brexit

Twardy Brexit – to słowa, które w minionym tygodniu krążyły po rynku walutowym. Zapowiedziane przez premier Wielkiej Brytanii rozpoczęcie procesu opuszczania przez kraj UE na marzec 2017 oraz idące za tą informacja kwestie związane z dostępem do wspólnego rynku i przepływem osób pogarszały sytuację funta. Wsparciem okazała się wiadomość o tym, że parlament przyjrzy się negocjacjom z UE. Stanowczo w tej kwestii wypowiedział się natomiast Donald Tusk, który zapowiedział, że albo będzie „twardy Brexit, albo żaden”. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość funta wyniosła dziś 4,76 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

14.10.2016 15:25
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000