KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

prawo pracy, kodeks pracy, zmiany, Ekantor.pl

Zmiany w Kodeksie Pracy – znamy szczegóły

18 miesięcy trwały prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Teraz propozycja Komisji Kodyfikacyjnej trafiła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poprawki w projekcie nanoszone były do ostatniej chwili, czy Read more
Problemy banków

Banki podniosły opłaty. Teraz zwrócą pieniądze?

Wraz z początkiem roku szereg banków zaczął informować o zmianach w dotychczasowych tabelach opłat i prowizji. Sposób komunikacji mógł jednak budzić wątpliwości klientów. Jak się okazuje wątpliwości w tej kwestii Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 12-16.09.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Niczym przysłowiowa chorągiewka na wietrze zmieniały się nastroje rynku walutowego w ostatnim czasie, co było związane z niepewnością wobec decyzji FOMC, która ma zapaść 21 września. Mieszane dane z USA, choć nie pozostawiają już złudzeń, to wciąż utrzymują oczekiwania wobec zacieśniania polityki monetarnej jeszcze w grudniu tego roku.

 

Wahania nastrojów

W tym tygodniu członków FOMC zaczęła obowiązywać cisza medialna. Nim to się jednak stało, wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli zdołały najpierw zwiększyć oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych, by następnie ostudzić zapał rynku. Wahania, jakim w tym czasie uległa główna para walutowa oscylowały w obrębie wartości 1,12. Milczenie ze strony Fed skierowało w czwartek uwagę inwestorów wokół ważnych danych obrazujących kondycję gospodarczą USA, ale te okazały się niejednoznaczne. Mimo, że oddaliły one perspektywę wrześniowego zacieśniania polityki monetarnej, to niepewność wobec grudniowego posiedzenia pozostała. W wyniku takich okoliczności średnia wartość euro wyniosła dziś 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty nie pozostaje obojętny

Kilka ostatnich dni pokazało, jak silnie kurs złotego związany jest z globalnym klimatem panującym na rynku. Brak aktualizacji ratingu Polski, ze strony agencji Moody’s, nie przyczynił się do korekty w parze EUR/PLN, ponieważ ruch ten skutecznie wyhamowywały niepokoje związane z polityką monetarną w USA. Przedstawione we wtorek słabsze dane o krajowej gospodarce również nie wywołały reakcji, gdyż polska waluta korzystała już z wyciszenia przed napływem ważnych odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsze, dane z polskiego rynku pracy były słabsze niż się spodziewano, jednak udało się zachować pozycję wobec euro, którego średnia wartość wyniosła dziś 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Wygaśnięcie oczekiwań

Mimo, różniących się wypowiedzi członków FOMC, dolar zachowywał się zachowawczo, blokując na początku tygodnia odbicie złotego. Sytuacja odmieniła się jednak po czwartkowych danych z amerykańskiej gospodarki, zmniejszających oczekiwania wobec decyzji, jaka ma zapaść 21 września. Skutkowało to deprecjacją dolara, który od poniedziałkowego szczytu na poziomie 3,88, spadł w czwartek do wartości 3,83. Dziś przedstawiono wynik inflacji konsumenckiej w USA, który przy prognozach 2,2% wyniósł 2,3%, jednak szansa na to, że diametralnie wpłynie on na nastroje rynku są niewielkie. Średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,86 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Osłabienie kursu franka

Niepewność, wobec zbliżającej się decyzji FOMC, zawisła w tym tygodniu również nad parą CHF/PLN. We wtorek frank szwajcarski zaczął odnotowywać spadek, którego przyczyny najprawdopodobniej należy dopatrywać się w sytuacji zza oceanem. W czwartek rynek poznał decyzję banku szwajcarskiego w sprawie stóp procentowych, które pozostały na dotychczasowym poziomie -1,25% do -0,25%. Było to zgodne z oczekiwaniami inwestorów, w związku z czym ruchy wywołane tą wiadomością były ograniczone. Gorsze dane z polskiego rynku pracy nie spowodowały nagłej wyprzedaży złotego i w związku z powyższym średni kurs franka wyniósł dziś 3,95PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty

Źródło: bankier.pl

Funt wędruje w dół

Chociaż sierpniowe dane z Wielkiej Brytanii były zaskakująco korzystne, to jednak brak zaufania wobec zachowania funta zdołał się utrzymać. Brytyjska waluta wciąż pozostaje wrażliwa na krajowe bodźce. Wczoraj Bank Anglii nie zdecydował się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej, jak jednak zaznaczył prezes BoE – Mark Carney- bank jest przygotowany na konsekwencje Brexitu i w razie potrzeby podejmie odpowiednie działania. Słowa te jednak nie powstrzymały spadku funta, którego średnia wartość osiągnęła dziś 5,07 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

16.09.2016 15:24
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000