Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 18-22.01.2016

Burzliwy tydzień handlu na rynku walutowym już prawie za nami. Złoty zdążył odrobić już część poniesionych strat. Przewagę wobec euro również odzyskał dolar. 

Wyraźne umocnienie dolara

Układ sił na głównej parze był w minionym tygodniu wyrównany. Dolar stał się bardziej aktywny dopiero po decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który postanowił pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Swój wkład w wytyczenie kierunku notowań miały dane makro, które zarówno po stronie Strefy Euro, jak i Stanów Zjednoczonych wypadły nieco słabiej niż można było się tego spodziewać. Poprawie uległy natomiast notowania ropy naftowej, która – dopiero dziś – powróciła do poziomu 30 dolarów za baryłkę. Średni kurs euro na koniec tygodnia wyniósł 1,08 USD.

EUR/USD

kurs euro w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1100,profile-wykresy.html

Tydzień szczytu

Ten tydzień należał do jednego z ciekawszych na parze EUR/PLN. Pierwsze dwie sesje wskazywały na to, że złoty umocni się wobec wspólnej waluty. Po wtorkowym osiągnięciu poziomu 4,42 euro rozpoczęło wędrówkę w kierunku 4,50. Przebicie tego poziomu w czwartek – m.in. za sprawą spekulacji na rynku związanych z powiedzeniem EBC – w konsekwencji podjętych na nim decyzji wywołało silne wahania. Zaowocowały one dziś silnym spadkiem do poziomu 4,44. W pewnym stopniu swój udział w umocnieniu złotego miały też dane makroekonomiczne, które okazały się zaskakująco dobre. Średnia wartość euro wyniosła dziś 4,45 PLN.

EUR/PLN

kurs euro w ekantorze

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/eur-pln,828,2,1092,profile-wykresy.html

Dobry początek, kiepski koniec

Złoty po czarnym piątku rozpoczął notowania na parze z dolarem całkiem nieźle. Do środowego poranka utrzymywał dobrą passę i sukcesywnie się umacniał. We wtorek wieczorem zszedł aż do 4,05. Problemy rozpoczęły się następnego dnia. Nastrój na rynku nie sprzyjał naszej walucie, czego efektem był wzrost na parze USD/PLN najpierw do 4,12. Dolar swój wieloletni szczyt, którym była wartość 4,14 osiągnął w czwartek. Dzisiejsze umocnienie złotego do 4,09 było efektowne, ale niestety krótkotrwałe. Średnia wartość dolara w piątek wyniosła 4,12 PLN.

USD/PLN

kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1096,profile-wykresy.html

Złoty mocniejszy na koniec tygodnia

Szwajcarska waluta podobnie jak inne na parze ze złotym swoją siłę eksponowała najbardziej w środę i czwartek. W tych dniach nastąpiło umocnienie i przebicie poziomu 4,11. Był to najwyższy poziom od czasu uwolnienia kursu franka w styczniu 2015 roku.  Na szczęście na koniec tygodnia przewagę przejął złoty, który umocnił się do 4,05 PLN. Średnia wartość franka wyniosła dziś 4,06 PLN.

CHF/PLN

średni kurs franka w kantorze internetowym

Źródło: http://biznes.pl/waluty/profile/waluta-online/,828,2,1002,profile-wykresy.html

22.01.2016
Aniela Agopsowicz