KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

weekend z dzieckiem, podróże z dzieckiem, wyjazd, majówka, podróż, Ekantor.pl

Majówka z dzieckiem. Gdzie jechać? 7 ciekawych propozycji

Pogoda na weekend majowy ma być piękna a czasu dużo. Zaplanuj więc wyjazd tak, aby potem mieć co wspominać. Zobacz, jakie propozycje z całej Europy mogą spodobać się najmłodszym członkom Read more

Emigrant nie, pracownik transgraniczny tak!

Wielu Polaków, którzy są przywiązani do swojego kraju oraz rodziny wybrali nieco inną formę emigracji zarobkowej, która w ich opinii jest lepsza niż stały wyjazd za granicę. Zarobki w euro, Read more

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 31.10-04.11.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Choć wydawać mogłoby się, że to decyzje podjęte przez banki centralne będą mieć kluczowe znaczenie w mijającym tygodniu, to jednak wydarzenia mające miejsce w USA i Wielkiej Brytanii skuteczniej przykuły uwagę rynku. Dziś inwestorzy poznali natomiast wyczekiwane dane o sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

 

Ogólnoświatowe nastroje

Trwającą od dłuższego czasu siłę dolara utrzymywał fundament zbudowany na oczekiwaniu wobec grudniowych stóp procentowych. Temat ten został jednak zdyskontowany przez rynek. Nie spodziewano się również, aby do zacieśniania polityki monetarnej w USA miało dojść już w listopadzie, na kilka dni przed wyborami prezydenckimi. Wyborami wokół, których w ostatnich dniach narosło wiele niepokoi wynikających z niekorzystnych wiadomości na temat kandydatki Demokratów. Taka koniunktura sprawiła, że dolar wyhamował. Natomiast euro w tym czasie uzyskało wsparcie związane z wyciszeniem obaw o twardy Brexit i dziś jego średnia wartość wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Pomyślny okres euro

Pod względem publikowanych danych makroekonomicznych kończący się tydzień był dobry dla wspólnej waluty. Odczyty o inflacji, PKB oraz indeksu PMI dla przemysłu były zgodne z prognozami rynku. Zaskoczył jednak dzisiejszy wskaźnik PMI dla usług, który okazał się słabszy od założeń. Z kolei czynniki ryzyka tworzące się za oceanem oraz poprawa europejskich nastrojów związanych z Brexitem sprawiły, że euro pozostało silne względem złotego. Tym bardziej, że polska waluta nie otrzymała w ostatnim czasie zbyt wiele wsparcia ze strony krajowych danych. Wskaźnik rynku pracy, jak i indeks PMI dla przemysłu zawiódły, a jedynie dane o inflacji opowiadały się za umocnieniem. Dziś średni kurs EUR wyniósł 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Słabsze położenie dolara

Fakt, że dolarowi brakuje siły napędowej widoczne jest na jego wykresie ze złotym. W tym tygodniu amerykańska waluta silnie reagowała na informacje płynące ze sceny politycznej. Zwiększające się poparcie dla Donalda Trumpa oraz niekorzystne informacje o Hillary Clinton przysłoniły publikowane w tym czasie dane oraz spowodowały, że wiadomość o pozostawieniu stóp procentowych przez Fed na dotychczasowym poziomie nie spotkała się z większą reakcją rynku. Pozytywnym bodźcem był natomiast dzisiejszy odczyt z rynku w pracy w USA, który wykazał ożywienie w tym sektorze, a stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami spadła do wartości 4,9%. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,88 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Bezpieczna alternatywa

Pod silnym działaniem ogólnoświatowych nastrojów pozostaje para CHF/PLN. Obawy związane z wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że inwestorzy w tym tygodniu zwrócili się w kierunku bezpiecznych walut, a za taką uważany jest właśnie frank. Zaowocowało to wzrostem wartości szwajcarskiej waluty, która w kluczowym momencie sięgnęła poziomu 4,02. Wytchnieniem dla złotego była wczorajsza decyzja odnośnie negocjacji brytyjskiego rządu z UE. Dziś frank wraca na tor wzrostowy, a jego średnia wartość osiągnęła poziom 4,00 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Brexit pod kontrolą

Ten tydzień okazał się bardzo dobry dla funta, który nie tylko otrzymał krzepiące wiadomości ze strony krajowej gospodarki, ale też zdołał uchronić się przed dalszym luzowaniem polityki monetarnej. Wiadomością, która jednak najsilniej przyczyniła się do aprecjacji tej waluty, było czwartkowe orzeczenie Wysokiego Trybunału. Zgodnie z jego decyzją rząd premier Theresy May nie może prowadzić negocjacji w sprawie Brexitu, bez wcześniejszej zgody Parlamentu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,86 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

04.11.2016 15:41
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000