Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 4.08-8.08.2016

W tym tygodniu na rynku walutowym panowały dość ponure nastroje, a przestraszeni wizją kryzysu inwestorzy, zaczęli rozglądać się za możliwymi alternatywami. Doprowadziło to do spadku wartości euro. Był to również gorszy okres dla złotówki, którą dodatkowo osłabiły plany Ministerstwa Rozwoju. Opublikowane dziś dane, dotyczące rynku pracy w USA, okazały się dużo lepsze od prognoz, co oznacza że amerykańska gospodarka jest gotowa na podwyżki stóp procentowych, a to może jeszcze bardziej wzmocnić dolara.

 

Dane z rynku pracy USA sprzyjają dolarowi
Wyraźne odbicie na amerykańskim rynku pracy rozbudza oczekiwania wobec podniesienia stóp procentowych. Korzystne dane z USA oznaczają, że jedynym czynnikiem hamującym Fed  jest Brexit. Obawy związane z jego konsekwencjami były dodatkowo podsycane informacjami o zawieszaniu funduszy w Wielkiej Brytanii. Taka koniunktura może okazać się bardzo korzystna dla dolara, który od początku tygodnia wzmacniał swoją pozycję względem euro, a dzisiejsze dane są dodatkowym impulsem, budującym jego pozycję. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,10 USD.
EUR/USD

euro, dolar, EUR, USD, kurs euro, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

 

Trudny tydzień dla złotego
W niekomfortowej sytuacji znalazła się również polska waluta. Przedstawiony przez wicepremiera Morawieckiego plan demontażu OFE był kolejnym argumentem, dla unikających w ostatnich dniach ryzyka, inwestorów. Doprowadziło to do wyprzedaży polskiej waluty, której sytuacja zaczęła normować się dopiero w połowie tygodnia. Opublikowane dziś dane o zatrudnieniu w USA, mogą jednak osłabić euro, co mogłoby przyczynić się do zmniejszenia dystansu dzielącego te waluty. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,41 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

 

Dolar coraz silniejszy
W poniedziałek rozpoczął się również systematyczny wzrost przewagi dolara w parze USD/PLN. Uznawana za ryzykowną walutę złotówka dodatkowo została osłabiona planami zmian w systemie emerytalnym, a także widmem ewentualnego kryzysu wywołanego przez Brexit. Po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych, możemy się jednak spodziewać, że to dopiero początek umacniania się dolara, którego wartość osiągnęła dziś poziom 3,99 PLN.
USD/PLN

usd, pln, złoty, dolar, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

 

Pod koniec tygodnia CHF zmniejszył dystans
Poniedziałkowy spadek wartości złotego unormował się dopiero w środę, co było widoczne również w parze z frankiem. Szwajcarska waluta jest niezwykle wrażliwa na wszelkie informacje związane z Brexitem, ponieważ to ona uznawana jest przez inwestorów za bezpieczną przystań. Na zmniejszenie dystansu w parze CHF/PLN mogła mieć wpływ uspokajająca postawa kandydatki na premiera Wielkiej Brytanii – Theresy May, która dała nadzieję na to, że proces wyprowadzania Wielkiej Brytanii z UE będzie odbywał się na drodze negocjacji.  Średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła dziś 4,06 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, złoty, frank szwajcarski, kurs franka
Źródło: biznes.pl

 

Stabilizacja funta
Początek tygodnia zaczął uświadamiać inwestorom, z jakimi problemami będą musieli się zmierzyć, z powodu podjętej przez Brytyjczyków decyzji. Zawieszenie wypłat w kilku znaczących funduszach przypomniało kryzys z lat 2007-2008. Spadkowa tendencja funta została okiełznana w środę i na chwilę obecną jego sytuację można uznać za unormowaną. Uspokojenie nastrojów w drugiej połowie tygodnia sprawiło, że średnia wartość funta osiągnęła dziś 5,17 PLN.
GBP/PLN

gbp, pln, złoty, funt, kurs funta
Źródło: biznes.pl
08.07.2016
Katarzyna Orawczak