Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 6-10.06.2016

Koniec tygodnia przyniósł na rynek walutowy pogorszenie się nastrojów. Wśród inwestorów panują pesymistyczne nastroje, w związku ze słabymi danymi makro z USA. Notowania głównej pary walutowej poszły mocno w dół. Po kilku dniach solidnego umocnienia traci również nasza waluta.  

Dolar na tarczy

Notowania głównej pary walutowej – mimo dość leniwego tygodnia – przysporzyły inwestorom wielu emocji. Po zeszłotygodniowym raporcie z amerykańskiego rynku pracy kurs euro gwałtownie umocnił się do poziomu 1,13. W trakcie trwania kolejnych sesji wspólna waluta powoli, systematycznie zwiększała swoją przewagę do dolara. Po przebiciu we czwartek poziomu 1,14, który okazał się na tę chwilę szczytem możliwości EUR nastąpiła solidna korekta. Odwrócenie kierunku notowań było spowodowanie z jednej strony brakiem sił w euro (kalendarium makro było praktycznie puste, więc nie było czynników, które mogłyby wesprzeć tę walutę), a z drugiej przechwyceniem uwagi inwestorów przez Brexit. Średni kurs euro wyniósł dziś 1,13 USD.

EUR/USD

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Wyrównany tydzień

Miniony tydzień należał do prawie udanych dla złotego. Prawie, ponieważ nasza waluta po trzech dniach solidnego umocnienia wobec euro, od wczoraj zaczęła słabnąć. Kurs EUR w środę zszedł do poziomu 4,31 a dziś podskoczył już do 4,36. Oprócz posiedzenia RPP, które zakończyło się pozostawieniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie miało miejsca żadne wydarzenie, w którym można by doszukiwać się przyczyny takich zmian w kursie EUR/PLN. Umocnienie złotego to przede wszystkim zasługa zeszłotygodniowych wydarzeń w USA. Fatalny raport z rynku pracy miał pozytywny wydźwięk dla walut rynków wschodzących. Średni kurs EUR na zakończenie tygodnia wyniósł 4,35 PLN.

EUR/PLN

kurs euro, kurs EUR

Źródło: biznes.pl

Spadek i wzrost

Dolar po trzech dniach silnego osłabienia wobec złotego, w dwa dni odrobił praktycznie wszystkie poniesione straty. Notowania USD/PLN w środę wieczorem dotarły do dwumiesięcznego minimum 3,78. Po osiągnięciu tej wartości nastąpił zwrot akcji. Dolar przejął inicjatywę i zakończy tydzień prawdopodobnie na bardzo zbliżonym poziomie jak go rozpoczął. Średni kurs USD podczas piątkowej sesji wyniósł 3,86 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

Źródło: biznes.pl

Frank wraca do gry

Poziom, jaki osiągną frank na zakończenie tygodnia na pewno nie zadowoli kredytobiorców posiadających zobowiązania w tej walucie. Kurs CHF przez większość czasu poruszał się w wąskim przedziale wahań 3,94-3,96. Silny wzrost jego wartości nastąpił dopiero dziś. Prawdopodobnie było to spowodowane nasileniem się komentarzy w kwestii zbliżającego się referendum w sprawie Brexitu. Dzisiejszy średni kurs franka wyniósł 4,00 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs CHF

Źródło: biznes.pl

Zmienne notowania funta brytyjskiego

Zbliżające się wielkimi krokami referendum w sprawie opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie jest aktualnie w centrum zainteresowań inwestorów z całego świata. Wynik głosowania prawdopodobnie nie pozostanie bez echa na rynku finansowym. Z ostatnich sondaży wynika, że minimalną liczbą głosów przeważają ci, którzy są za opuszczeniem szeregów UE. Kurs funta osiągnął w tym tygodniu miesięczne minimum, którym był poziom 5,48, który kolejnego dnia został skorygowany. Średni kurs funta wyniósł dziś 5,55 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

10.06.2016
Aniela Agopsowicz