Polityka pieniężna bez zmian (komentarz walutowy 02.02.2017)

Dolar traci dziś na wartości, mimo solidnych danych makroekonomicznych  z USA i podtrzymania grudniowego stanowiska przez FOMC. Dziś uwaga rynku skoncentrowana była jednak przede wszystkim na Wielkiej Brytanii, gdzie w sprawie polityki pieniężnej obradował BoE.

 

Emocje nie sprzyjają dolarowi

Raport ADP pobudził apetyt inwestorów przed oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, które tradycyjnie opublikowane zostaną w piątek, ale nie zdołał przerwać słabej passy dolara. Nie pomógł również pozytywny wydźwięk komunikatu po posiedzeniu FOMC. Brak informacji na temat ewentualnych podwyżek stóp procentowych oraz wyczekiwania na dalsze decyzje Donalda Trumpa sprawiają, że dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,08.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dobre dane z Europy

Nieznaczny ruch wykonała wspólna waluta w parze z polskim pieniądzem. Na korzyść euro przemawiają nie tylko niepewności związane z prezydenturą Donalda Trumpa, ale też ostatnie odczyty ze Strefy Euro. Dziś rynek zapoznał się z inflacją PPI, która w ujęciu rok do roku wzrosła z poziomu 0,1% do 1,6%, co było powyżej wcześniejszych prognoz. Dziś średnia wartość  euro wyniosła 4,30 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Poniżej 4,00 PLN

Dolar spadł poniżej wartości 4,00 PLN. Takiej sytuacji w parze USD/PLN nie było od listopada. Oczekiwania na sygnały z Białego Domu sprawiają, że amerykańska waluta nie jest w stanie długo czerpać korzyści płynących z solidnych danych. W trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy zapoznali się między innymi z ilością wniosków dla bezrobotnych, która spadła poniżej oczekiwań. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,98 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Stabilnie i spokojnie

Słaby pozostaje również frank, chociaż dziś szwajcarskiej walucie udało się dokonać częściowej korekty po wczorajszym spadku notowań. Najbliższe dni będą wyjątkowo ubogie w kwestii publikacji krajowych. Dopiero w przyszłą środę odbędzie się posiedzenie RPP w sprawie polityki monetarnej. Rynek nie spodziewa się jednak zmian w wysokości stóp procentowych. Złoty pozostaje więc pod wpływem czynników globalnych. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła  4,02 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Spadek funta po posiedzeniu BoE

Interesująco prezentował się dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny Wielkiej Brytanii. BoE nie zmienił dziś wysokości stóp procentowych, a wydźwięk posiedzenia był neutralny. Prezes banku Mark Carney zauważył, że Brexit nie odbędzie się bez konsekwencji. Dziś przedstawiony został również dokument dotyczący postulatów w sprawie opuszczenia UE, który był zgodny z wcześniejszymi założeniami zaprezentowanymi przez Theresę May. W wyniku takiej koniunktury dziś średnia wartość funta wyniosła 5,00 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
02.02.2017
Katarzyna Orawczak