Polityka zwiększa ryzyko. Komentarz walutowy 19.10.2017

Informacje polityczne przyćmiewają i tak skromny kalendarz danych. Rynek ponownie postanowił skupić się na wydarzeniach w Katalonii. W tle trwa Szczyt UE.

 

Polityka ma znaczenie

W ostatnim czasie rynek walutowy nie ma zbyt wielu informacji, którymi mógłby się karmić. Znikoma ilość publikacji sprawia, że uwaga kierowana jest na wydarzenia polityczne. Inwestorzy śledzą wydarzenia w Katalonii. Padają również kolejne pytania o brexit. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,18 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Senna atmosfera

Taka atmosfera może się utrzymać do przyszłego tygodnia. Wtedy zainteresowanie zacznie kierować się w stronę ECB, które już 26 października spotka się w sprawie stóp procentowych. Kluczowe będą jednak informacje dotyczące programu QE. Dziś natomiast rozpoczął się Szczyt UE. Potrwa on do jutra. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar spokojny

Spokojnie prezentuje się dzisiejsza relacja z dolarem. Po południu pojawią się co prawda jeszcze dane z USA, jednak głównie uwaga rynku skierowana będzie na tym, kto zostanie następnym szefem Fed. Dziś średni kurs USD/PLN pokazał wartość 3,58.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Awersja do ryzyka

Krajowy kalendarz nie przynosi żadnych danych, stąd też relacja w parze CHF/PLN zależna jest od atmosfery na szerokim rynku, a ta może nie sprzyjać walutom uchodzącym za ryzykowne. Jutro natomiast agencja S&P wystawi ocenę ratingu Polski. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,67 PLN .
CHF/PLN

CHF,PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Sprzedaż zawiodła

Funt musiał się dziś zmierzyć z wynikami sprzedaży detalicznej, a te okazały się sporym rozczarowaniem. W ujęciu rok do roku sprzedaż urosła zaledwie o 1,2%, przy prognozowanych 2,2%. Funt zareagował na dane spadkiem. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,72.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.10.2017
Katarzyna Orawczak