Połowa tygodnia pełna emocji. Komentarz walutowy 04.10.2017

W połowie tygodnia inwestorzy musieli się zmierzyć z wieloma informacjami. Uwaga skupiła się przede wszystkim nad przyszłością Fed. Nie zabrakło również danych. Wieczorem natomiast czekają nas wystąpienia prezesów banków centralnych – Mario Draghiego i Janet Yellen.

 

Kto będzie nowym szefem Fed?

Dolar powstrzymał się od dalszych wzrostów. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być emocje związane z wyborem nowego szefa Fed. Biały Dom zamknął już listę kandydatów. Dziś jednak nie zabraknie jeszcze emocji związanych z bankami centralnymi. Wieczorem bowiem odbędą się wystąpienia Mario Draghiego i Janet Yellen. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane ze Strefy Euro

Spokojniej prezentuje się dziś sytuacja na złotym. Podczas środowej sesji nie zabrakło jednak informacji z Europy. Indeks PMI dla sektora usług przewyższył rynkowe prognozy. Rozczarowaniem okazały się natomiast wyniki sprzedaży detalicznej. W ujęciu rok do roku odczyt ten przy oczekiwaniach na poziomie 2,6% wyniósł 1,2%. Średni kurs EUR/PLN osiągnął dziś 4,29.
EUR/PLN

EUR. PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Raport ADP

Dolar słabnie dziś również w parze ze złotym, co może wynikać z emocji związanych z wyborem nowego szefa Rezerwy Federalnej. Środa obfituje również w publikacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Poznaliśmy już raport ADP, który nie oddalił się znacznie od prognoz (125 tysięcy) i wyniósł 135 tys. Niebawem zaprezentowane zostaną odczyty dotyczące sektora usług. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,65 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja RPP

Dziś RPP podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Jak się spodziewano – zmiany w tej kwestii nie nastąpiły. O godzinie 16:00 zaprezentowany zostanie komunikat z posiedzenia. Może on rzucić światło na to, jakie nastroje panują w Radzie. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,75 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt osłabiony Brexitem

Ten tydzień okazuje się być słabszy dla notowań funta. Dzisiejsza publikacja indeksu PMI dla sektora usług okazała się co prawda powyżej oczekiwań, ale na brytyjskiej walucie ciąży brak porozumienia między UE, a Wielką Brytanią, który opóźnia rozpoczęcie kolejnego etapu negocjacji. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,84 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
04.10.2017
Katarzyna Orawczak