Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałek bez ważnych danych (komentarz walutowy 29.05.2017)

Nowy tydzień rozpoczyna się spokojnie, a to za sprawą świąt obchodzonych w USA, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Ważniejsze dane zaczną się pojawiać dopiero we wtorek. Dziś natomiast wydarzeniami dnia były wystąpienia szefów banków centralnych.

 

14. czerwca decyzja ws stóp procentowych

Czerwcowa decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych coraz bliżej. Rynek jest jednak przekonany o tym, że w trakcie najbliższego posiedzenia dojdzie do zacieśnienia polityki pieniężnej. Nie brakuje natomiast pytań dotyczących ilości podwyżek w 2017 roku. Pod tym względem ważne mogą okazać się piątkowe dane z rynku pracy. Jeżeli okażą się silne, podsycają apetyt inwestorów. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,11.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Wystąpienia przedstawicieli banków

W USA obchodzony jest dziś Dzień Pamięci, co oznacza brak aktywności amerykańskiego rynku. Jednak po stronie europejskiej również nie znalazło się zbyt wiele informacji. Uwagę skupiają przede wszystkim wystąpienia prezesów dwóch banków centralnych: europejskiego i niemieckiego. Dziś kurs euro osiągnął średnią wartość 4,18 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed i Donald Trump

Kurs USD/PLN oscylował dziś pomiędzy wartościami 3,73-3,74. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie to właśnie informacje z USA będą wpływać na nastroje ogólnoświatowe. Nie tylko ze względu na zbliżające się posiedzenie decydentów Rezerwy Federalnej, ale również z powodu Donalda Trumpa i wciąż niejasnych kontaktów z Rosją. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,74.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

W kraju spokojnie

Bez większych wahań prezentuje się wykres pary CHF/PLN. W kalendarzu zabrakło dziś danych z Polski, jednak w kolejnych dniach inwestorzy będą mieli możliwość zapoznać się z krajowymi publikacjami. W planie m.in. finalne PKB oraz inflacja CPI. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,83 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Przed wyborami

Nadal słabo radzi sobie funt, a do wyborów w Wielkiej Brytanii pozostało coraz mniej czasu. Odbędą się one 8. czerwca.  W poniedziałek w tym kraju obchodzone jest Majowe Święto Bankowe, a interesujące dane pojawią się dopiero w czwartek. Dziś średnia wartość GBP/PLN wyniosła 4,80.
GBP/PLN

GB, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

29.05.2017
Katarzyna Orawczak