Poniedziałek nie przynosi wielu informacji (komentarz walutowy 10.04.2017)

W trakcie dzisiejszej sesji złoty traci względem podstawowych walut. Skromny kalendarz makroekonomiczny sprawia, że uwaga inwestorów skierowana jest przede wszystkim na wieczorne wystąpienie Janet Yellen.

 

Dane zawiodły, a dolar silniejszy

Choć apetyt był duży to piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy ostatecznie przyniosły rozczarowanie, mimo to dolar zdołał umocnić swoją pozycję. Utrzymała się ona w trakcie dzisiejszej sesji. Sprzyja temu kalendarz makroekonomiczny, który nie przynosi zbyt wielu publikacji. Wieczorem inwestorzy zwrócą jeszcze uwagę na słowa prezes Fed, Janet Yellen. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro w górę

Z silniejszą pozycją europejskiej waluty musiał sobie dziś radzić złoty.  W kulminacyjnym momencie kurs EUR/PLN sięgnął wartości 4,23. W kalendarium znalazł się tylko jeden odczyt ze Strefy Euro. Był nim indeks Sentix, który wykazał, że nastroje wśród europejskich inwestorów są dobre i przy oczekiwaniach na poziomie 21, wskaźnik ten wyniósł 23,9. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,22 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Bez apetytu na ryzyko

Ku północy wykresu w parze z polską walutą powędrował dziś również dolar, co oznacza, że obecnie panujące na rynku nastroje oddalają apetyt na ryzyko. W najbliższych dniach rynek zapozna się z kilkoma kluczowymi danymi ze Stanów Zjednoczonych. Najwięcej uwagi skupią piątkowe odczyty. Inwestorzy poznają wskaźnik inflacji konsumenckiej oraz wynik sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,99 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Brak krajowych danych

Podobny ruch, co w parze USD/PLN można było dziś obserwować na wykresie franka, który jednak nie zdołał zbliżyć się do maksimów z ubiegłego tygodnia. Dziś zabrakło w kalendarzu krajowych danych, jednak w tym tygodniu rynek zapozna się z informacjami dotyczącymi inflacji w Polsce. Dziś średnia wartość CHF/PLN wyniosła 3,95.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Niebawem dane z Wysp

Funt zdołał dziś skorygować piątkowy spadek wartości, mimo że dziś nie pojawiły się żadne dane na temat kondycji gospodarczej kraju. Kolejne dni przyniosą jednak odczyty dotyczące inflacji i można się spodziewać, że rynek szczególnie się im przyjrzy ze względu na rozpoczęty proces opuszczenia struktur UE przez kraj. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,95 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
10.04.2017
Katarzyna Orawczak