Poranny komentarz walutowy 11.03.2016

Europejski Bank Centralny swoją decyzją wywołał mocne ruchy na rynku walutowym. Rada Prezesów z Mario Draghim na czele postanowiła kontynuować łagodzenie polityki monetarnej i obniżyć stopy procentowe.

EBC podczas wczorajszego posiedzenia postanowił obniżyć podstawową stopę procentową z 0,05% do 0%, natomiast stopę depozytową z -0,3% do -0,4%. Również podjęto decyzję o rozszerzeniu programu QE z 60 mld euro do 80 mld euro miesięcznie oraz wprowadzeniu – od czerwca 2016 – czteroletnich programów TLTRO. Dużym impulsem do wahań na rynku była zapowiedz Mario Draghiego o tym, że teraz trzeba czekać na efekty tych działań i że kolejne zmiany nie są w najbliższym czasie planowane. Reakcja głównej pary walutowej była bardzo silna. Najpierw kurs zszedł do poziomu 1,08, a następnie wystrzelił do 1,12. To spory ruch jak na tę parę. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od lekkiego odrabiania poniesionych strat przez dolara, a średni kurs wspólnej waluty wyniósł 1,11 USD.

Największym zaskoczeniem podczas wczorajszej burzliwej sesji był kurs franka, który osiągnął roczne minimum dotykając poziomu 3,91. Po silniejszych wahaniach złoty osłabił się wobec euro, które czwartkową sesję zakończyło na poziomie 4,32. Dziś PLN zaczął dzień od umocnienia i wyraźnie kieruje się w stronę 4,31. Imponująco nasza waluta umocniła się również w stosunku do dolara. Dzisiejszy średni kurs USD wyniósł 3,88. Obniżenie stóp procentowych przez EBC miało także wpływ na funta brytyjskiego, który osłabił się wobec PLN do 5,52 i dopiero dziś zaczyna się umacniać. Jego średni kurs o poranku to 5,54 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Bilans handlu zagranicznego – Wielka Brytania
  • Ceny importu i eksportu – USA
  • Decyzja ws. stóp procentowych – Polska
  • Komunikat po posiedzeniu RPP – Polska.
11.03.2016
Trześniowski