Poranny komentarz walutowy 11.05.2016

Środowy handel na rynku walutowym prawdopodobnie będzie miał spokojny przebieg. Inwestorzy niecierpliwie czekają na piątkowe dane makro i decyzję agencji Moody’s.

Notowania głównej pary walutowej przez ostatnie dwie sesje były bardzo leniwe. Zakres wahań jest niewielki, ale z przewagą dla dolara. Mimo że tego aż tak nie widać dolar od początku marca utrzymuje przewagę nad euro. Prawdopodobnie do jutra kurs EUR/USD będzie utrzymywał się na podobnym poziomie, ponieważ kalendarium makroekonomiczne nie zawiera dzisiaj nic, co mogłoby wpłynąć na zmianę układu tej pary. Piątkowy odczyt PKB dla Strefy Euro oraz wynik sprzedaży detalicznej z USA będą najważniejsze dla inwestorów. Średni kurs euro dziś rano wyniósł 1,13 USD.

Euro rozpoczęło dzisiejszą sesję od odrabiania strat, które poniosło wczoraj na parze ze złotym. Na kurs EUR/PLN aktualnie największy wpływ mają czynniki lokalne. Piątkowa rewizja naszego ratingu oraz wstępna dynamika PKB za pierwszy kwartał z Polski i Strefy Euro będą kluczowe dla tej pary w tym tygodniu. Kurs euro dziś rano znajdował się w okolicy 4,41 PLN. Dolar natomiast rozpoczął dzień od niewielkiego osłabienia wobec złotego. Z poziomu 3,88 pozwoli osuwa się do 3,87. Szwajcarska waluta natomiast rozpoczęła środę od wzrostu do poziomu 3,98. Jest to prawdopodobnie próba odrobienia poniesionych wczoraj strat (spadek z 4,00 do 3,97). Para GBP/PLN mimo silnych wahań utrzymuje się w okolicy poziomu 5,60. Inwestorzy zainteresowani funtem niecierpliwie wyczekują czwartkowego posiedzenia Banku Anglii.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wyniki produkcji przemysłowej – Wielka Brytania
  • Wnioski o kredyty hipoteczne – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA.
11.05.2016
Trześniowski