Poranny komentarz walutowy 12.05.2016

W końcu ożywienie na rynku walutowym. Dziś poznamy poziom inflacji w Polsce oraz decyzję Banku Anglii w sprawie wysokości stóp procentowych. Kursy walut mogą wahać się dziś bardziej niż w ostatnich dniach.

Wczorajsze dane z USA dotyczące zmian zapasów paliwa okazały się dużo lepsze niż prognozowano. Zapasy ropy naftowej spadły o 3,4 mln baryłek. Cena ropy naftowej tuż po tej informacji gwałtownie podskoczyła do góry. Dziś o poranku wartość 46 dolarów za baryłkę ropy WTI utrzymała się. Po tak dużym umocnieniu jest możliwa niewielka korekta. Dolar od rana odrabia poniesione wczoraj straty. Para EUR/USD zbliżyła się wczoraj do poziomu 1,15. Dziś w rozkładzie jazdy kilka ciekawych pozycji. Najpierw poznamy wartość produkcji przemysłowej w Strefie Euro, a następnie ceny importu i eksportu oraz liczbę wniosków o zasiłki dla bezrobotnych ze Stanów Zjednoczonych. Średni kurs euro wyniósł na początku sesji 1,14 USD.

Złoty rozpoczął czwartkową sesję osłabieniem wobec euro. Wartość wspólnej waluty od rana wzrasta, aktualnie zbliża się do poziomu 4,43. Dzisiejsza publikacja inflacji CPI prawdopodobnie nie wesprze PLN, ponieważ prognozy wykazują na pogłębienie deflacji, do -1,1%, które prawdopodobnie się sprawdzą. Podobnie sytuacja wygląda na parach USD/PLN i CHF/PLN. Nasza waluta zaczyna odczuwać silną presję związaną z jutrzejszą decyzją agencji Moody’s. Średni kurs dolara o poranku to 3,88, a franka 3,99. Ciekawy dzień zapowiada się również na parze GBP/PLN. Inwestorzy poznają dziś decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Prawdopodobnie BoE wstrzyma się z podwyżką do czasu wyników czerwcowego referendum. Średni kurs funta wyniósł dziś rano 5,58 PLN.
Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Produkcja przemysłowa – Węgry
  • Produkcja przemysłowa – Słowacja
  • Produkcja przemysłowa – Strefa Euro
  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Wielka Brytania
  • Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney) – Wielka Brytania
  • Inflacja CPI – Polska
  • Ceny importu i eksportu – USA
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
12.05.2016
Trześniowski