Poranny komentarz walutowy 16.02.2016

Kolejny dzień handlu na rynku walutowym może przynieść nieznaczne zmiany w kursach walut. W dalszym ciągu w centrum uwagi pozostają notowania ropy naftowej, która stanowi czynnik ryzyka dla całego rynku finansowego.

Wczorajsze pogłębienie umocnienia się dolara było spowodowane wystąpieniem Mario Draghiego przed Parlamentem Europejskim. Zapewnił on, że bank centralny będzie się starał zrobić wszystko, aby sprostać oczekiwaniom inflacyjnym. Jeśli to będzie konieczne wszelkie działania zostaną wdrożone już podczas marcowego posiedzenia EBC. Dane o inflacji w Strefie Euro poznamy w przyszły czwartek, czyli tuż przed kolejnym spotkaniem. Dziś średni kurs euro wniósł 1,11 USD.

Notowania złotego wobec euro, dolara i franka nad ranem nie uległy jeszcze większym zmianom w zestawieniu do wczorajszych. Kurs EUR waha się w pobliżu poziomu 4,40 kurs USD w okolicy 3,93 natomiast kurs CHF zbliżył się do poziomu 3,99. Podczas dzisiejszej sesji poznamy wartość indeksu instytutu ZEW oraz wartość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce. Inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na ten pierwszy wskaźnik.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks instytutu ZEW – Niemcy
  • Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska.
16.02.2016
Trześniowski