Poranny komentarz walutowy 16.06.2016

Fed jednogłośnie postanowił pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, natomiast dziś inwestorzy poznają decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii w tej samej sprawie. Osłabiony dolar czeka na publikację danych makroekonomicznych, z których najważniejsza będzie inflacja CPI.

Wczorajsza wypowiedz Janet Yellen podczas konferencji po posiedzeniu Fedu brzmiała bardzo podobnie jak wszystkie dotychczasowe. Prezes Rezerwy Federalnej podkreśliła – co wydaje się najważniejsze dla inwestorów – że w najbliższym czasie nie przewiduje podwyżki, jednak nie wyklucza jej całkowicie. W kwestii inflacji i sytuacji na rynku pracy jest spokojna i prognozuje, że niedługo nastąpi wyczekiwana poprawa. Dolar po decyzji Fedu i konferencji osłabił się wobec euro. Dziś rano poruszał się w pobliżu wczorajszego poziomu zamknięcia, czyli 1,12.

Wczorajsze umocnienie złotego było tylko chwilowe. Niestety dzisiejszą sesję rozpoczęliśmy od powrotu do drożejącego euro. Kurs wspólnej waluty ponownie znalazł się powyżej 4,43. Podobnie sytuacja wygląda na parze CHF/PLN, która zbliża się do 4,10. Czwartek będzie ważny dla franka, ponieważ dziś SNB podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Również Bank Anglii spotyka się w tej samej sprawie, jednak tu wiemy na pewno, że w obliczu zbliżającego się referendum decydenci nie dokonają żadnej zmiany. Kurs GBP od rana porusza się w przedziale 5,55-5,57. Jedynie kurs dolara zachowuje się w miarę stabilnie, a jego średnia wartość wyniosła dziś rano 3,92 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja producencka – Czechy
  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Szwajcaria
  • Wynik sprzedaży detalicznej – Wielka Brytania
  • Inflacja konsumencka – Strefa Euro
  • Decyzja w sprawie stóp procentowych – Wielka Brytania
  • Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
  • Inflacja konsumencka – USA
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA.

16.06.2016
Aniela Agopsowicz