Poranny komentarz walutowy 19.04.2016

Wtorkowy poranek przyniósł wzrost na głównej parze walutowej. Złoty w oczekiwaniu na dane makro nieznacznie umocnił się względem większości walut.

Euro broni się przed osłabieniem. Dzisiejszą sesję rozpoczęło od wzrostu względem dolara. Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela Fedu z Nowego Jorku nie wniosło nic nowego. Inwestorzy coraz częściej wskazują czerwiec, jako termin kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA. W tym tygodniu również ożył temat polityki monetarnej Strefy Euro w związku z czwartkowym posiedzeniem EBC. Oprócz tego tematem, który nieustannie ciąży rynkom finansowym jest wartość ropy naftowej, która powoli powraca do poziomów sprzed weekendu. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,13 USD.

Złoty po otwarciu dzisiejszej sesji był bardzo stabilny. Przed publikacją danych makro z Polski umocnił się dość solidnie wobec większości walut. Poza produkcją przemysłową, sprzedażą detaliczną oraz indeksem instytutu ZEW warto przyjrzeć się po południu wskaźnikom z USA. Inwestorzy zainteresowani losami funta zwrócą jeszcze szczególną uwagę na to, co powie szef Banku Anglii – Mark Carney. Podczas dzisiejszego poranka wycena walut prezentowała się następująco: średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN, za dolara trzeba było zapłacić 3,78, frank szwajcarski średnio kosztował 3,93, natomiast średni koszt funta wyniósł 5,42 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa – Polska
  • Wyniki sprzedaży detalicznej – Polska
  • Indeks instytutu ZEW – Niemcy
  • Pozwolenia na budowę domów – USA
  • Rozpoczęte budowy domów – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa BoE Marka Carneya – Wielka Brytania.
19.04.2016
Trześniowski