Chat with us, powered by LiveChat

Poranny komentarz walutowy 2.02.2016

Złoty kolejny dzień zaczął od umocnienia. Dziś w kalendarium makroekonomicznym same małowartościowe dane. Warto jednak zwrócić uwagę na wystąpienie publiczne szefa Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Wczorajsze dane dotyczące przemysłu w Stanach Zjednoczonych nie były na tyle dobre, aby umocnić dolara. Indeks PMI wzrósł o 0,2pkt a indeks ISM pozostał bez zmian. Inwestorzy przyjęli te odczyty raczej bez większych emocji, co przyczyniło się do wzrostu euro. Para EUR/USD rozpoczęła dzisiejsze notowania lekko poniżej poziomu 1,08, ale w godzinach porannych poruszała się już powyżej poziomu 1,09. Wtorek to dzień kolejnych publikacji makroekonomicznych, ale nie tak istotnych, jak te wczorajsze. Uczestnicy rynku zwrócą uwagę przede wszystkim na wskaźniki z Europy oraz na doniesienia dotyczące prawyborów z USA. Średni kurs euro wyniósł 1,09 USD.

Złoty bardzo dobrze rozpoczął tydzień. Mimo że wczorajsze zamknięcie sesji na parze z euro było w okolicy 4,40 to sam fakt zejścia w ciągu dnia do 4,3830 napawa optymizmem. Nasza waluta najwięcej zyskała wobec franka. Poprawa nastrojów na światowym rynku dobrze wpływa na PLN, dzięki czemu CHF/PLN dziś rano osiągnął poziom 3,93. Zobaczymy, jak zachowa się po dzisiejszym wystąpieniu publicznym Thomasa Jordana – szefa SNB. Dolar nie otrzymał wczoraj bodźca w postaci bardzo dobrych danych makro, które mogłyby go wynieść w górę, co rzutuje na jego pozycję na parze ze złotym. Amerykańska waluta o poranku została średnio wyceniona na 4,02 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Publikacja raportu dotyczącego stopy bezrobocia – Niemcy
  • Wystąpienie publiczne szefa SNB Thomasa Jordana – Szwajcaria
  • Inflacja producencka – Strefa Euro
  • Publikacja raportu dotyczącego stopy bezrobocia – Strefa Euro.

02.02.2016
Aniela Agopsowicz