Poranny komentarz walutowy 20.01.2016

Dzisiejsze notowania rozpoczynamy od lekkiego osłabienia naszej waluty wobec euro i franka. Głowna para EUR/USD poszybowała w górę za sprawą ponownego spadku ceny ropy naftowej.

Notowania głównej pary walutowej po powrocie Stanów Zjednoczonych do handlu na rynku walutowym poszły w górę. Dziś rozpoczęliśmy sesję powyżej 1,09 a około godziny 8 było to już 1,0950. Warto zwrócić uwagę również na notowania ropy, która po wczorajszym wzroście dziś ponownie zaczęła spadać. Rynek aktualnie wycenia ją poniżej 29 USD za baryłkę. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się napływu zapasów tego surowca z Iranu. Średnio za euro o poranku płaciliśmy 1,09 USD.

Złoty bardzo powoli odrabia straty. Wczorajsze umocnienie wskazywało bardziej na korektę po zbyt mocnym wybiciu na wieść o obniżeniu ratingu Polsce. Dopiero dzisiejsza i kolejne sesje w tym tygodniu pokarzą, na jakim poziomie nastąpi stabilizacja kursu złotego. Środowy handel rozpoczęliśmy zwyżką na parze EUR/PLN do 4,45 i do 4,06 na CHF/PLN. Jedynie wobec dolara złoty umocnił się do 4,06. W najbliższych godzinach poznamy sporo istotnych danych makro, które mogą zmienić układ notowań PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie – Polska
  • Inflacja konsumencka – USA
  • Pozwolenie na budowę domów – USA
  • Rozpoczęte budowy domów – USA.

 

20.01.2016
Trześniowski