Poranny komentarz walutowy 20.04.2016

Amerykańska waluta traci na wartości wobec euro, dane makro niestety jej nie sprzyjają. Inwestorzy niecierpliwie wyczekują jutrzejszego posiedzenia EBC oraz kolejnych publikacji ekonomicznych.

Opublikowane wczoraj w USA dane dotyczące pozwoleń i budowy domów okazały się dużo słabsze niż się spodziewano. Dość wyraźnie osłabiło to dolara, który zbliżył się do granicy 1,14. Dzisiejsza sesja może być równie ciekawa. W południe swoje wystąpienie publiczne będzie miał prezes EBC M. Draghi, któremu inwestorzy będą się szczególnie przysłuchiwać. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,13 USD.

Złoty rozpoczął środową sesję silnymi wahaniami. Kurs euro skakał w obrębie poziomu 4,29. Dolar po wczorajszym osłabieniu względem złotego poranek rozpoczął od wzrostu. Kurs USD kieruje się aktualnie w stronę 3,78. Frank szwajcarski bardzo nerwowo reaguje na każde niepokojące wieści, zarówno te z Europy jak i ze świata. Wtorkowa sesja doskonale to obrazuje. Dziś notowania rozpoczął od lekkiego umocnienia wobec PLN, kurs poruszał się w obrębie poziomu 3,93. Najwięcej emocji aktualnie przysparza funt, który po wybiciu z dołka na początku kwietnia rozpoczął ścieżkę powolnego umacniania się. Dziś rano jego średnia wartość wyniosła 5,42.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Stopa bezrobocia – Wielka Brytania
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC (Mario Draghi) – Strefa Euro
  • Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliw – USA.

 

20.04.2016
Trześniowski