Poranny komentarz walutowy 23.02.2016

Wtorkowa sesja na rynku walutowym rozpoczęła się od silnych wahań. Największa zmiana została zanotowana na CHF/PLN. Dziś w centrum uwagi inwestorów będzie wystąpienie publiczne szefa SNB Thomasa Jordana. 

Powrót dolara do spadków na parze EUR/USD pod koniec wczorajszej sesji został wyhamowany. Wartość indeksu PMI dla przemysłu spadła w Stanach Zjednoczonych do 51 pkt. Jeśli dzisiejsza sesja przyniesie gorsze odczyty dla euro amerykańska waluta ma szanse utrzymać się w okolicach poziomu 1,10.

Złoty mimo dzisiejszego porannego odbicia w kierunku 4,36 utrzymuje się w tendencji spadkowej na parze z euro. Wtorkowe odbicie wspólnej waluty wynika z publikacji PKB dla Niemiec, który okazał się zgodny z prognozami. Kurs dolara w dalszym ciągu korzysta z chwilowej poprawy nastrojów na rynku. Silniejsze wahania na parze USD/PLN mogą wystąpić jednak w każdej chwili. Duża liczba publikacji makroekonomicznych zawsze wywołuje zmiany w kursach. Notowania pary CHF/PLN po wczorajszym spadku do 3,94 dziś powróciły do wartości 3,97. Zmian w kursie franka możemy spodziewać się w okolicach południa, w tym czasie swoje wystąpienie będzie miał Thomas Jordan – szef Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks instytutu IFO – Niemcy
  • Wystąpienie publiczne szefa BoE Marka Carney’a – Wielka Brytania
  • Wystąpienie publiczne szefa SNB Thomasa Jordana – Szwajcaria
  • Sprzedaż domów na rynku wtórnym – USA
  • Indeks zaufania konsumentów – USA.
23.02.2016
Trześniowski