Poranny komentarz walutowy 23.03.2016

Rynki finansowe powoli powracają do równowagi po wczorajszym zamachu terrorystycznym w Brukseli. Kursy walut mogą jednak wahać się jeszcze przez kilka dni.

Dolar środowy poranek rozpoczął od umocnienia wobec euro. Nie należy jednak zawdzięczać tego wczorajszym danym dotyczącym przemysłu w USA, ponieważ indeks PMI wzrósł jedynie symbolicznie o 0,1 pkt. Dolar odzyskał siły prawdopodobnie dzięki optymistycznej wypowiedzi Charlesa Evansa – przedstawiciela Fedu z Chicago, który uważa, że wzrost gospodarczy w tym roku jest realny, ale z jakimikolwiek decyzjami należy poczekać. Średni kurs EUR wyniósł dziś 1,11 USD.

Wczorajsza przecena funta pokazuje, jak silnie rynek reaguje na spekulacje. Zamach w Brukseli w opinii niektórych inwestorów zwiększył prawdopodobieństwo Brexitu, co niestety przyczyniło się do osłabienia GBP do najniższego od ponad roku poziomu. Kurs euro, mimo że wtorkową sesję zakończył na poziomie 4,25 z wyraźną aspiracją do zejścia niżej, to dzisiejszy dzień rozpoczął od wzrostu. Spory wzrost o poranku zaliczył również dolar, który z poziomu 3,78 wzbił się do 3,80. Pewną zmienność dało się również zauważyć na parze CHF/PLN, która po wczorajszej zwyżce środowe notowania rozpoczęła od poziomu 3,89 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Stopa bezrobocia – Polska
  • Sprzedaż nowych domów – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA.
23.03.2016
Aniela Agopsowicz