Poranny komentarz walutowy 24.03.2016

Rynek walutowy powoli przygotowuje się do przerwy w handlu. Złoty od rana nieznacznie traci na wartości. Dziś w kalendarium makroekonomicznym znajduje się kilka istotnych pozycji, które mogą wpłynąć na notowania głównej pary walutowej.

Dolar po wczorajszych wypowiedziach przedstawicieli Fedu umocnił się wobec euro. Udało mu się odrobić już prawie całe straty, które poniósł w wyniku zeszłotygodniowej decyzji Fedu. Dziś rano kurs euro znajdował się w okolicy poziomu 1,1150. Dane makro będą przybierały na znaczeniu bliżej południa, a ich kulminacja nastąpi w dalszej części sesji. Ze Stanów Zjednoczonych napłyną informacje o wielkości zamówień na dobra trwałego użytku oraz o ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Inwestorzy zwrócą również uwagę na wstępną wartość indeksu PMI dla usług.

W Europie trwa żałoba po ofiarach z wtorkowego zamachu terrorystycznego w Brukseli. Notowania walut wprawdzie wróciły już do swoich poziomów sprzed ataku, jednak wielu inwestorów impulsywnie reaguje na nowe informacje w tej sprawie. Złoty pozostaje osłabiony wobec większości walut. Prawdopodobnie do końca tygodnia już się w tej kwestii nic nie zmieni, ponieważ wszyscy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Kursy walut związane ze złotym były dziś rano wyceniane następująco: za euro trzeba było średnio zapłacić 4,25 PLN, za dolara 3,81 PLN, za franka 3,91, natomiast za funta brytyjskiego 5,37 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wyniki sprzedaży detalicznej – Wielka Brytania
  • Wystąpienie szefa Fed z St. Louis Jamesa Bullarda – USA
  • Zamówienia na dobra trwałe – USA
  • Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych – USA
  • Indeks PMI dla usług – USA.
24.03.2016
Trześniowski