Poranny komentarz walutowy 24.06.2016

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym na pewno przejdzie do historii. Brexit – to hasło, które będzie dominować wśród inwestorów. Wyniki referendum mocno wpłynęły na kursy walut. David Cameron wygłosił przemówienie, w którego trakcie  zapowiedział podanie się do dymisji.

Podczas wczorajszego głosowania cząstkowe sondaże wskazywały na to, że nie dojdzie do Brexitu. Do godziny 23:00 rynek był nastawiony na taki scenariusz, co było widać po kursach walut. Złoty umacniał się wobec większości walut do poziomów od dawna nieobserwowanych. Zwrot akcji nastąpił tuż po otwarciu sesji w piątek. Napływające wyniki referendum z różnych okręgów Zjednoczonego Królestwa coraz bardziej zmniejszały przewagę. Zmienność na rynku walutowym była coraz większa. Tuż przed podaniem oficjalnych informacji euro umocniło się do 4,52, za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 4,23, dolar podrożał do poziomu 4,11, natomiast funt osłabił się wobec złotego do wartości 5,37.

Zwolennicy Brexitu zdobyli 51,89% głosów, natomiast za pozostaniem opowiedziało się 48,11% Brytyjczyków. Wbrew przewidywaniom kursy walut po tej wiadomości wyhamowały. Jedynie Szwajcarski Bank Narodowy oficjalnie poinformował o swojej interwencji na rynku, która doprowadziła do umocnienia się złotego wobec CHF do poziomu 4,08. Spadki zanotowały również euro i dolar, które zbliżyły się do 4,43 i 3,97. Najbardziej obserwowana dziś waluta, czyli funt stabilizuje się w rejonie 5,52.

Po konferencji prasowej z Davidem Cameronem wiemy, że zrezygnuje on ze sprawowanego urzędu, a nowy premier zostanie wybrany prawdopodobnie do października. Komisja Europejska w związku z Brexitem zwołała nadzwyczajne spotkanie.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Indeks instytutu IFO – Niemcy
  • Zamówienia na dobra trwałego użytku – USA
  • Indeks Uniwersytetu Michigan – USA.
24.06.2016
Trześniowski