Poranny komentarz walutowy 25.01.2016

W rozpoczynającym się tygodniu wymiana walut może wyglądać równie ciekawie, jak w zeszłym. Poranek przyniósł stabilizację w wycenie większości par złotowych. Kalendarium makroekonomiczne dziś wprawdzie jest praktycznie puste, ale za to w kolejnych dniach pojawi się kilka bardzo ważnych pozycji.

Otwarcie sesji na parze EUR/USD pokazuje, że dolar jest dość mocny. Start z poziomu 1,07 był dość imponujący, jednak im dalej, tym gorzej. Euro może dziś mieć kilka powodów, aby umocnić się wobec USD. Pierwszy to publikacja indeksu instytutu Ifo, a drugi to dwa wieczorne wystąpienia publiczne prezesa EBC oraz członka zarządu. Około godziny 8 kurs euro wahał się w okolicy 1,08 USD.

Poniedziałek złoty rozpoczyna bardzo zróżnicowanie. Na parze z euro dało się zauważyć od otwarcia sesji silne wahania w okolicy 4,45. Dolar w dalszym ciągu jest bardzo silny, ale powoli zaczyna schodzić w dół w kierunku 4,10. Najlepiej zdaje się wyglądać kurs franka. Szwajcarska waluta po piątkowym spadku utrzymuje się na poziomie 4,05.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Publikacja indeksu instytutu Ifo – Niemcy
  • Wystąpienie publiczne członka zarządu EBC Sabine Lautenschlanger – Strefa Euro
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghi – Strefa Euro.
25.01.2016
Trześniowski