Poranny komentarz walutowy 27.01.2016

Środową sesję rozpoczęliśmy od spadków na parach związanych ze złotym. W centrum uwagi inwestorów będzie wieczorna decyzja amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych.

Dziś poznamy decyzję Fedu. Zdania co do decyzji są podzielone. Większość analityków jednak twierdzi, że nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, a kolejnej podwyżki należałoby się spodziewać dopiero w marcu. Inwestorzy bardzo uważnie będą wsłuchiwać się w treść komunikatu, ponieważ tym razem po posiedzeniu nie będzie konferencji prasowej. Jeśli tak się stanie, że stopy procentowe w USA zostaną na dotychczasowym poziomie, dolar może nieznacznie się umocnić. Wydaje się, że rynek oczekuje właśnie takiej informacji, która przyczyni się do poprawy nastrojów. Kolejna zmiana w obecnej sytuacji na rynku może wywołać spore zamieszanie. Kurs EUR/USD wyraźnie potrzebuje impulsu do zmian. Od kilku sesji notowania tej pary utrzymują się w wąskim kanale wahań. Być może dziś wieczorem pojawi się w końcu okazja do wytyczenia nowego kierunku. Średnia wartość euro dziś rano wyniosła 1,08 USD.

Złoty rozpoczął środową sesję od osłabienia wobec wszystkich głównych walut. Za dolara średnio musieliśmy zapłacić 4,11 PLN, za franka szwajcarskiego 4,04 PLN. Wczorajsze osłabienie również zaczęło odrabiać euro, które obecnie jest wycenione na 4,45 PLN. Dziś oprócz wystąpień publicznych członków zarządu EBC oraz wieczornego posiedzenia Fedu nie ma zbyt wiele w kalendarium makroekonomicznym. W związku z czym do głosu mogą dojść lokalne czynniki ryzyka.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Wystąpienie publiczne członka zarządu EBC Yves’a Merscha – Strefa Euro
  • Wystąpienie publiczne członka zarządu EBC Sabine Lautenschläger – Strefa Euro
  • Wynik sprzedaży nowych domów – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów ropy naftowej – USA
  • Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych – USA.

 

 

27.01.2016
Trześniowski