Poranny komentarz walutowy 27.04.2016

Środowe sesje na rynku walutowym zazwyczaj należą do tych ciekawszych. Oprócz wyczekiwanej decyzji Fedu w sprawie stóp procentowych poznamy jeszcze kilka bardzo istotnych danych makro. Na szczególną uwagę zasługiwać będzie wstępny odczyt PKB za pierwszy kwartał z Wielkiej Brytanii.

Tuż przed dzisiejszym posiedzeniem Fedu dolar słabnie. Mimo że wczorajsze dane makro były umiarkowane, to widocznie nie wystarczyło, aby umocnić amerykańską walutę. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły mniej niż przewidywano, a indeks zaufania konsumentów był o 1,9 pkt gorszy niż poprzednio. Zadowalający jedynie był indeks PMI dla usług, który wstępnie wzrósł do 52,1 pkt. Inwestorzy po dzisiejszym posiedzeniu spodziewają się wypośrodkowanego komunikatu. Po kilku dniach wzrostów na rynku ropy naftowej inwestorzy zwrócą dziś jeszcze uwagę na tygodniową zmianę zapasów ropy. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,13 USD.

Po wczorajszym umocnieniu złoty podczas dzisiejszej sesji wyhamował i nieznacznie zaczyna tracić wobec euro dochodząc do 4,38. Frank i funt również podskoczyły do góry, kolejno do 3,98 i 5,64. Niewielki wzrost naszej waluty widzimy jedynie na parze USD/PLN, która dziś rano poruszała się w obrębie poziomu 3,86. Podczas dzisiejszej sesji poznamy istotne dane dla brytyjskiej waluty, m.in. PKB za pierwszy kwartał i wartość sprzedaży detalicznej wg CBI.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • PKB – Wielka Brytania
  • Sprzedaż detaliczna – Wielka Brytania
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA
  • Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych – USA.
27.04.2016
Aniela Agopsowicz