Poranny komentarz walutowy 28.04.2016

Rezerwa Federalna podjęła wczoraj decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Pojawiły się jednak sygnały, które zwiększają prawdopodobieństwo zmian w polityce monetarnej już w czerwcu. Kurs euro umacnia się. Jedyną szansą na odrobienie strat przez dolara są teraz dane makro.

Amerykański bank centralny uznał, że to jeszcze nie jest właściwy moment na podwyżkę stóp procentowych. Pojawiły się jednak przesłanki, które zwiększyły prawdopodobieństwo zmian w polityce monetarnej już w czerwcu. Z komunikatu został usunięty zapisek o czynnikach zewnętrznych, który ostatnio stanowił główny powód odkładania podwyżki na inny termin. Teraz zdaniem decydentów najważniejsze są dane makro. Główna para walutowa dzisiejszą sesję rozpoczęła od wzrostów i aktualnie znajduje się w okolicy poziomu 1,1340.

Złoty rozpoczął dzień od wahań na parze z dolarem. Po wczorajszej decyzji Fedu nasza waluta nieznacznie zyskała do USD i zeszła do 3,86. Dziś jednak ta tendencja może się zmienić. Zmienność kursu euro to w ostatnich dniach standard. Mimo oporów złotego cały czas znajdujemy się powyżej poziomu, od którego zaczynaliśmy tydzień.  Kurs euro aktualnie znajduje się w pobliżu poziomu 4,39. Również w stosunku do franka szwajcarskiego nasza waluta notuje o poranku osłabienie. Kurs CHF balansuje na granicy 3,99-4,00. Funt brytyjski po wczorajszym silnym spadku czwartkową sesję rozpoczął od wzrostu do poziomu 5,63.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Stopa bezrobocia – Hiszpania
  • Koniunktura gospodarcza – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – Niemcy
  • PKB – USA
  • Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych – USA.
28.04.2016
Trześniowski