Poranny komentarz walutowy 28.06.2016

Początek wtorkowej sesji był dobry dla złotego, który zdołał nieznacznie umocnić się wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego. Funt brytyjski nadal słabnie. Dziś rozpocznie się szczyt Unii Europejskiej, którego głównym tematem będzie Brexit.

Główna para walutowa rozpoczęła dzisiejszą sesję od niewielkiego wzrostu, pozostając jednak na poziomie 1,10. Rynki finansowe widać, że próbują znaleźć jakiś punkt stabilizujący, jednak jak na razie się to nie udaje. Dziś oprócz szczytu Unii Europejskiej w sprawie Brexitu Wielkiej Brytanii inwestorzy mogą skierować swoją uwagę na kilka danych makro. W szczególności na finalną dynamikę PKB oraz wartość indeksu zaufania konsumentów z USA. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,10.

Wtorkowy poranek przyniósł niewielką ulgę naszej walucie, która umocniła się wobec euro do poziomu 4,42, natomiast na parze z dolarem prawie zeszła poniżej 4,00. Również w notowaniach CHF/PLN było zauważalne osłabienie franka z poziomu 4,13 do 4,09. To całkiem dobry znak, jednak nie należy się nastawiać, że taka zmiana będzie trwała. Sytuacja w dalszym ciągu jest niepewna i nie do końca wiadomo, czego możemy się spodziewać po dzisiejszym spotkaniu przedstawicieli państw członkowskich. Funt nadal traci i zbliża się do rocznego minimum (5,28) na parze ze złotym. Informacją, która prawdopodobnie miała na to wpływ było obniżenie ratingu Wielkiej Brytanii przez agencje S&P oraz Fitch. Dzisiejszy średni kurs GBP wyniósł 5,31 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Sprzedaż detaliczna – Hiszpania
  • Stopa bezrobocia – Węgry
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego – Strefa Euro
  • Sprzedaż detaliczna wg CBI – Wielka Brytania
  • Produkt Krajowy Brutto – USA
  • Indeks zaufania konsumentów – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa – USA.
28.06.2016
Trześniowski