Poranny komentarz walutowy 29.02.2016

Poniedziałek rozpoczynamy od umocnienia złotego wobec głównych walut. Dolar natomiast utrzymuje zapoczątkowaną w piątek tendencję spadkową na parze EUR/USD.

Ostatnią sesję w lutym rozpoczęliśmy od umocnienia dolara na parze z euro. Kurs EUR/USD znajduje się aktualnie poniżej wartości 1,0930. W najbliższych godzinach dla inwestorów najistotniejsza będzie publikacja danych szacunkowych inflacji HICP ze Strefy Euro. Wystarczy, aby jej wynik był w miarę neutralny, aby zmniejszyć presję wywieraną na wspólnej walucie. Im bliżej posiedzenia EBC tym notowania głównej pary walutowej stają się ciekawsze. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,09 USD.

Złoty rozpoczął poniedziałek dość dobrze, umocnił się nieznacznie wobec dolara, euro i franka. Ta tendencja prawdopodobnie utrzyma się do końca dnia, chyba że finalny odczyt danych o PKB z Polski okaże się mocno odbiegający o konsensusu, czego raczej się nikt nie spodziewa. W kolejnych dniach nasza waluta będzie uzależniona od publikacji wskaźników ze światowych gospodarek. Średni koszt euro o poranku wynosił 4,35 PLN, dolara 3,98 PLN, natomiast za franka płaciliśmy 3,99 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Finalny odczyt PKB – Polska
  • Inflacja HICP – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – Włochy
  • Indeks Chicago PMI – USA
  • Indeks podpisanych umów kupna domów – USA.
29.02.2016
Trześniowski